آمار سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی‌

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه ایران با بیان اینکه سوختگی بیماری فقرا است، گفت: سوختگی در کشور‌های فقیر شایع‌تر است و در ایران حدود ۸ برابر متوسط جهانی است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، محمد جواد فاطمی،رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه ایران و رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته، با بیان اینکه سوختگی بیماری فقرا است و در همه کشور‌ها نیز همین مساله صادق است، گفت: سوختگی در کشور‌های فقیر هم شایع‌تر است و به طور مثال کشورهای آفریقایی، ‌بنگلادش، ‌هند و پاکستان از کشور‌هایی هستند که آمار سوختگی در آن‌ها بسیار بالا است به علت اینکه افراد فقیر مشکل استاندارد سازی وسایل را دارند و در ضمن آموزش کمتری می‌بینند.

وی ادامه داد: متاسفانه ما جایگاه بالایی از نظر سوختگی داریم و سوختگی در ایران حدود ۸ برابر متوسط جهانی است و این در حالی است که ما حتی از کشور‌هایی که با ما از لحاظ اقتصادی و اجتماعی هم سطح هستند؛ بد‌تر هستیم و همچنین از کشور‌هایی هستیم که سوختگی در آن‌ها بسیار شایع است.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی اظهار کرد: در تقسیم بندی کشور‌ها از نظر درآمد ناخالص ملی و و درآمد سرانه کشور ما جزو کشورهایی با در آمد متوسط قرار می‌گیرد و حتی در کشور‌های با درآمد متوسط جزو کشورهای با درآمد بالا‌تر قرار دارد، ولی با این وجود در مقایسه با کشورهای هم سطح از آمار سوختگی بالاتری برخورداریم.

شیوع بیماری‌های روانی، طلاق و بیکاری در مبتلایان به سوختگی

فاطمی با اشاره به وضعیت نامطلوب حمایت‌های روانی از بیماران سوخته گفت: واقعیت این است که خیلی کم به این موضوع توجه می‌شود و بیماران از این نظر حمایت کافی نمی‌گیرند و جایی برای مراجعه این بیماران وجود ندارد که این‌ها مراجعه کنند و چون خودشان هم از نظر اجتماعی؛ فقیر و کم توان‌تر هستند به نسبت گروه‌های دیگر خود هم مراجعه نمی‌کنند به همین دلیل بیماری‌های روانی و افسردگی در این بیماران بسیار شایع است.

وی از شیوع مشکلات اجتماعی و خانوادگی نظیر طلاق در افراد مبتلا به سوختگی خبر داد و گفت: متاسفانه کار پیدا کردن برای کسانی که دچار سوختگی می‌شوند؛ مشکل‌تر است و معمول این افراد از اجتماع ایزوله می‌شوند خصوصا افرادی که دست یا صورتشان سوخته اغلب تمایل دارند؛ قسمت سوختگی را پنهان کنند، بطوری که بیشتر سعی می‌کنند؛ دست‌های خود را را در جیب قرار بدهند و در نیاورند و افرادی هم که از ناحیه صورت دچار سوختگی شده‌اند؛ تلاش می‌کنند خیلی در اجتماع ظاهر نشوند و این به تدریج موجب مشکلات روانی شدید در آن‌ها می‌شوند.

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته با اشاره به شیوع مرگ و میر بیماران سوخته در کشور گفت: مرگ و میر افرادی که به سوختگی دچار شده‌اند در کشور ما شایع‌تر است و در کشورمان شاخص مرگ و میر بیماران سوخته ۶۰ درصد است و ما تنها نصف افراد با سوختگی ۶۰ درصد را می‌توانیم زنده نگه داریم، در حالی که در کشور‌های توسعه یافته نصف بیماران با سوختگی ۹۵ درصد زنده می‌مانند و ما در این زمینه متاسفانه عقب هستیم.

کمبود ۱۴۰۰ تخت سوختگی در کشور

فاطمی نبود تخت بیمارستانی را یکی از علل مرگ و میر بالای مبتلایان به سوختگی در کشور برشمرد و گفت: در حال حاضر باید ۲۴۰۰ تخت سوختگی داشته باشیم در حالی که حدود ۱۰۰۰ تخت داریم؛ یعنی ۱۴۰۰ تخت سوختگی کم است و همین تعداد نیز اغلب شرایط مناسب ندارند و تجهیزاتشان کافی نیست.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی با بیان اینکه سوختگی یکی از بیماری‌هایی است که حتما نیاز به درمان توسط تیم درمانی دارد؛ گفت: در سوختگی یک نفر درمان را به عهده ندارد و جراح پلاستیک، جراح عمومی، متخصصان عفونی، داخلی، ‌ تغذیه، روانپزشک روان‌شناس، فیزیوتراپ و کار درمان و متخصص‌ای سی یو جزو گروهی هستند که باید با هم بیمار سوختگی را درمان کنند، اما متاسفانه در اغلب مراکز ما این تیم‌های درمانی شکل نگرفته است.

وی افزود: پرستاران نقش خیلی مهمی در مراقبت از بیمار سوختگی و کاهش مرگ و میر این بیماران دارند که در این زمینه هم در آموزش و تامین پرستار سوختگی مشکل داریم و همه این مسایل دست به دست هم داده است و موجب شده عفونت در بیماران ما شایع باشد و بیمارانی که دچار سوختگی می‌شوند؛ عفونت پیدا می‌کنند و بعد هم فوت می‌کنند و به همین دلیل میزان مرگ و میر در بیماران ما بسیار بالا است به طوریکه ما در این زمینه حدود ۴۰ سال عقب هستیم.

از بیمار سوخته حمایت نمی‌شود

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته گفت: در حال حاضر تقریبا بیمار سوخته بدون حمایت است و بیمه‌ها نقش خیلی مهمی در این زمینه دارند به دلیل اینکه الان اغلب لباس‌های سوختگی، پماد‌های سوختگی و جراحی‌های سوختگی هیچکدام بیمه نیستند و این مساله موجب بروز عارضه برای بیماران و ایجاد مشکلات می‌شود و امیدواریم در این زمینه بیمه‌ها کمک کنند و باعث شوند که وضع سوختگی عوض شود.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی اظهار کرد: سال گذشته ۷۳۸ میلیار تومان برای بیمه‌های آتش سوزی دریافت شده است در حالی که از این میزان فقط ۳۹ درصدش هزینه شده است و ۶۱ درصد بیمه‌ها از بیمه آتش سوزی سود برده‌اند، بنابراین لازم است که ساختار بیمه آتش سوزی تغییر کند و این درست نیست که که ۷۳۸ میلیارد تومان را بیمه آتش سوزی بگیرد و فقط ۶۱ میلیلارد آن را هزینه بکند بقیه سود آن باشد.

فاطمی اظهار کرد: در حال حاضر در بیمه آتش سوزی ما افراد بیمه نمی‌شوند و اموال را بیمه می‌کنند، در حالی که افراد مهم‌تر از اموال هستند و باید افراد را بیمه کنند بنابراین ضرورت دارد که قانونگذار مداخله کند و ساختار بیمه را تغییر دهد به گونه‌ای که فردی هم که می‌سوزد از این بیمه استفاده کند و هزینه‌هایش تامین شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *