سه ماه حبس و جریمه نقدی؛ مجازات جلوگیری از تحصیل کودکان در ایران

علی باقرزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش ایران می‌گوید که از امسال والدین دانش آموزانی که از تحصیل فرزندان خود جلوگیری کنند، یک میلیون تومان جریمه می‌شوند و سه ماه حبس خواهند کشید.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از زمانه ، علی باقرزاده شنبه هفتم فروردین گفت: که طبق قانون، اولیای دانش‌آموزان موظف به فرستادن فرزندان خود به مدرسه هستند و اگر پدر و مادری مانع ورود فرزند خود به مدرسه شود، آموزش و پرورش از آن‌ها در مراجع قضایی شکایت خواهد کرد که این شکایات خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد.

به گفته او «آموزش و پرورش موظف است موانع ترک تحصیل دانش‌آموزان را برطرف کند اما اگر با برطرف شدن این موانع اولیای دانش‌آموزان از رفتن فرزند خود به مدرسه جلوگیری کنند با آن‌ها برخورد خواهد شد».

بر اساس آماری که علی زرافشان، معاون وزیر آموزش و پرورش ایران مهرماه سال گذشته اعلام کرد، ۳۵ هزار نفر در دوره دبستان و ۱۸۰ هزار نفر در دوره متوسطه اول از تحصیل بازمانده‌اند.

به گفته او، در دوره دوم متوسطه نیز ۱۸ درصد دانش‌آموزان به مدرسه نمی‌روند. جمعیت دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه در ایران بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است.

در مجموع دوره‌های تحصیلی از دبستان تا پایان دوره متوسطه در ایران نزدیک به ۸۰۰ هزار دانش‌آموز از تحصیل باز مانده‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *