احتمال اجرای احکام سه هنرمند با پایان تعطیلات نوروزی

احتمال اجرای احکام صادر شده برای سه هنرمند عرصه موسیقی، با پایان تعطیلات نوروزی خبر می‌دهند. این سه نفر، مهدی و حسین رجبیان و یوسف عمادی هستند. مهدی رجبیان، موسیقی‌دان و بنیانگذار موسسه و ‌سایت “برگ موزیک”، یوسف عمادی، موزیسین و حسین رجبیان، فیلمساز است. حکم آن‌ها برای اجرا به دایره اجرای احکام بازپرسی شهید مقدس یا اوین رفته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از رادیو زمانه، این سه در دادگاه اولیه (شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه)، به شش سال حبس تعزیری و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه محکوم شده بودند. دادگاه تجدید نظر (شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی بابایی) که اول دی‌ماه سال گذشته برگزار شد، حکم شش سال حبس تعزیری را به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی تغییر داد و جریمه ۲۰ میلیون تومانی را تایید کرد: سه هنرمند ایرانی به حبس محکوم شدند

در اعتراض به این حکم، مهدی رجبیان در روز آزادی موسیقی سازش را حراج کرد. او نمی‌تواند جریمه‌ای که در دادگاه انقلاب برایش صادر شده، بپردازد.

ساز این نوازنده هنوز به فروش نرفته اما رجبیان امیدوار است که با فروش سازش بتواند دست‌کم بخشی از جریمه نقدی‌اش را تامین کند. 

سازمان عفو بین‌الملل، ششم اسفند سال گذشته و پیش از انتشار خبر حکم قطعی این سه نفر در تاریخ نهم اسفند ۹۴، از مقام‌های قضایی ایران خواسته بود تا احکام جریمه و زندان این سه هنرمند را نقض کنند: «از آنجا که حسین و مهدی رجبیان و یوسف عبادی، به دلیل فعالیت‌های هنری به شش سال حبس محکوم شده‌اند (حکم آن‌ها در مرحله تجدید‌نظر است)، در صورت اجرای این احکام، عفو بین‌الملل آنان را زندانی عقیدتی تلقی می‌کند.»

مهدی رجبیان ۲۶ ساله است. حسین رجبیان، ۳۱ ساله و یوسف عمادی، ۳۵ ساله.

این سه مهر ماه سال ۱۳۹۲ در دفتر کارشان در ساری بازداشت شدند، ۱۸ روز در مکانی نامشخص نگهداری شدند و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند و سپس به سلول‌های انفرادی بند دو-‌الف زندان اوین منتقل و بیش از دو ماه بازجویی شدند.

اتهام آن‌ها «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» است و حالا با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد هستند.

به نظر می‌رسد شاکی این پرونده سپاه پاسداران باشد.

این سه در جریان برگزاری دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند و کمپین بین‌المللی حقوق بشر می‌گوید که محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشیده است. یک منبع آگاه می‌گوید: «آن‌ها در حین بازجویی وکیل نداشته‌اند. در دادگاه هم وکیل نداشته‌اند، چون گفته شده که پرونده‌شان به شکلی است که خودشان باید توضیح بدهند.»

مهدی رجبیان سال ۹۲ تدوین و ضبط آلبومی به نام «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» را آغاز کرد که به نظر می‌رسد بیانیه‌ و توضیح او درباره این آلبوم و اعلام خبر پخش آن در سایت برگ‌ موزیک، از جمله دلایل بازداشتش بوده است. در این آلبوم تمام جنگ‌های ایران با سه‌تار روایت شده است.

«مشکل از سال ۹۲ به وجود آمد. مهدی را به خاطر آلبومش گرفتند و پخش بدون مجوز آن در سایت برگ‌ موزیک. حسین را به‌خاطر تکمیل نبودن مجوز فیلمش از نظر سپاه بازداشت کردند و یوسف را هم به علت فعالیت در سایت برگ موزیک. همکاری‌ هشت ساله این سه باعث دستگیری‌شان در دفتر کار مشترک‌شان شد.»

برگ موزیک یک سایت پخش موسیقی آلترناتیو است که از نظر مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی، صدای «خواننده‌های ضد انقلاب» و «زنان» را پخش می‌کند.

بعد از دستگیری این افراد، سایت برگ موزیک و آلبوم موسیقی تاریخ ایران به روایت سه‌تار توقیف شده‌اند.

همچنین تمامی حساب‌های بانکی مرتبط با برگ‌ موزیک بسته شده‌‌اند و یکی از این سه هنرمند هم به دلیل فشار بازجویی‌ها دچار تشنج شده و تحت درمان است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *