هشدار سازمان عفو بین الملل در مورد وضعیت افشین سهراب زاده

 سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در مورد وضعیت افشین سهراب زاده، زندانی سیاسی کُرد تبعیدی در زندان میناب، هشدار داد و خواستار اقدامات فوری برای بهبود حال این زندانی شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه که روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۵ منتشرشده است، اعلام کرد، افشین سهراب زاده، زندانی سیاسی ۲۴ ساله که در حال گذراندن محکومیت ۲۵ ساله‌ی خود در یک زندان دور افتاده در جنوب استان هرمزگان می‌باشد، نیازمند رسیدگی درمانی ویژه در بیرون زندان است. این در حالی است که تاکنون به درخواست وی و وخامت حال این زندانی توجهی نشده است.

عفو بین‌الملل در قسمتی از این بیانیه اعلام کرد که این زندانی سیاسی تاکنون دو بار به بیمارستان امام خمینی اعزام گشته اما هر بار بدون درمان و معالجه به زندان بازگردانده شده است.

لازم به ذکر است که افشین سهراب زاده، زندانی سیاسی کرد، در روز پنج شنبه ۵ فروردین‌ماه، در پی وخامت حال به بیمارستان میناب اعزام و پس از یک روز به زندان میناب بازگردانده شد. به این زندانی سیاسی اعلام‌شده است که امکان معالجه وی در میناب وجود ندارد و باید در اسرع وقت به یکی از بیمارستان‌های مجهز در شهرهای بزرگ منتقل شود. این در حالی است که با توجه به هزینه‌های بالای معالجه، امکان درمان وی در این بیمارستان‌ها مقدور نمی‌باشد.

گفتنی است که وی چندی پیش جهت درمان به تهران اعزام‌شده بود و بدون هیچ درمانی دوباره به زندان میناب منتقل گردید.

شایان‌ذکر است که این زندانی سیاسی از جراحت‌های ناشی از شکنجه، خونریزی داخلی و بیماری سرطان روده رنج می‌برد.

پیش‌تر کمیسیون پزشکی زندان‌های استان هرمزگان، با ارسال نامه‌ای به مسئولین و دادستان شهر میناب، وضعیت این زندانی بیمار را بحرانی اعلام کرده بود اما «دادگستری استان کردستان» در آن زمان با اعزام به مرخصی درمانی او مخالفت کرده بود.

افشین سهراب زاده، اهل کرمانشاه در خردادماه ۱۳۸۹، توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر کامیاران بازداشت و از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج، به اتهام «محاربه» به ۲۵ سال در زندان میناب محکوم شد. وی در اسفندماه سال ۱۳۹۰، از زندان مرکزی سنندج به زندان میناب تبعید شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *