تجمع کارگران نساجی مازندران در مقابل فرمانداری قائمشهر

صبح امروز حدود ۲۵۰ نفر از کارگران نساجی مازندران در اعتراض به شرایط جدیدی که کارفرمای این واحد نساجی برای اشتغال آنها در نظر گرفته است مقابل ساختمان فرمانداری قائم شهر تجمع کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، منابع خبری در خصوص برپایی این تجمع در نخستین روز بعد از اتمام تعطیلات نوروزی صورت گرفته است، گفتند: بر اساس بخشنامه‌ای که  به‌تازگی از سوی کارفرما منتشرشده است تمامی کارگرانی که ازاین‌پس در نساجی مازندران مشغول به‌کار شوند باید علاوه برداشتن گواهی عدم سوءپیشینه و اعتیاد، به کارفرما سفته و تعهد کتبی نیز ارائه کنند.

تا واپسین روز کاری سال گذشته نزدیک به ۴۱۲ کارگر در کارخانه نساجی مازندران مشغول کار بودند و بر پایه اطلاعاتی که از طریق همین کارگران به‌دست آمده است، مدیریت کارخانه نساجی مازندران قصد دارد که دست‌کم تا پایان ماه جاری (فروردین ۹۵) فعالیت این واحد صنعتی را به حالت نیمه تعطیل نگه دارد.

ظاهراً در اطلاعیه منصوب به کارفرمای نساجی مازندران آمده است که این تصمیم در راستای انعقاد قرارداد کارمزدی میان مدیریت و مشتریان کارخانه صورت گرفته است.

به‌صورت میانگین بیشتر کارگران نساجی مازندران تا حدود ۱۶ سال سابقه کاردارند و تعداد قابل‌توجهی از آنها در آستانه بازنشستگی پیش از موعد هستند و وضعیت پیش‌آمده در حالی است که از دو سال قبل فعالیت همگی آنها به‌صورت روزمزدی درآمده است.

کارگرانی که در جریان تجمع صنفی امروز حضور داشتند، می‌گویند آنچه باعث نگرانی آنها شده این است که درنهایت کارفرما با استفاده از این شیوه اداره کارخانه تعداد نامعلومی از کارگران باسابقه  را تعدیل کند.

از قرار معلوم مسئولان فرمانداری با این استدلال که مالکیت کارخانه به بخش خصوصی واگذارشده است هنوز پاسخ روشن و صریحی به کارگران  معترض نساجی مازندران نداده‌اند.

در مقابل کارگران معترض به مسئولان فرمانداری یادآور می‌شوند که در سنوات گذشته مشکلات صنفی آنها با مداخله مسئولان دولتی حل‌وفصل شده است  .

کارگران نساجی مازندران در خاتمه درباره معوقات مزدی  و بیمه‌ای خود در سال ۹۴ گفتند: معوقات مزدی کارگران این واحد تولیدکننده  در ماه های پایانی سال  ۹۴ پنج ماه  بود که کارفرما با دادن وام خرید کالا به هر کارگر آن را تسویه کرد. اما معوقات بیمه‌ای کارگران از  مرداد ماه سال گذشته  همچنان به قوت خود باقی است و به تأمین اجتماعی پرداخت‌نشده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *