سعید حسین‌ زاده به زندان اوین احضار شد

سعید حسین زاده، فعال حقوق کودک که در مرخصی درمانی به سر می‌برد، به زندان اوین احضار شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولین زندان اوین به سعید حسین زاده اعلام کرده‌اند که وی می‌بایست تا روز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۵، خود را به زندان اوین معرفی کند؛ در غیر این صورت حکم جلب وی صادر گشته و یا وثیقه به اجرا گذاشته می‌شود. این در حالی است که این فعال مدنی به دلیل ابتلا به بیماری‌های مختلف نیازمند عمل جراحی و رسیدگی پزشکی در بیمارستان می‌باشد.

گفتنی است که مسئولین زندان از تحویل مدارک پزشکی این زندانی که در بهداری زندان نگهداری می‌شود، خودداری می‌کنند.

پیش‌تر، دادیار زندانیان سیاسی “حاجیلو” در گفتگویی با این زندانی اظهار داشته است که ضابطین سپاه با ادامه مرخصی این زندانی موافقت نکرده‌اند.

لازم به توضیح است که سعید حسین زاده در بند ۲ الف، دچار مسمومیت و عفونت بدنی شد که عدم توجه مسئولین به این امر، باعث تشدید این عفونت شده است. در این راستا بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان می‌افزاید: «زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به مؤسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورداشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش‌دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد».

وی همچنین از بیماری سینوزیت مزمن و تنگی نفس رنج می‌برد؛ که در تاریخ ۲۹ دی‌ماه پس از معاینه توسط پزشک متخصص، اعلام شد که در صورت عدم توجه و رسیدگی این بیماری پیشرفت خواهد کرد و نیاز مبرم به عمل جراحی خواهد بود.

این زندانی مبتلابه بیماری آن ریتمی قلبی نیز می‌باشد و بیشتر داروهای مصرفی، جهت درمان این بیماری، توسط خود زندانی تهیه می‌شود. وی در زندان مبتلا رماتیسم مفصلی شد و طبق نظر پزشک بیمارستان مصطفی خمینی، هر دو زانو باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

لازم به یادآوری است آقای حسین زاده مدتی پیش در اثر خونریزی معده به بیمارستان طالقانی اعزام شد و هم‌اکنون به دلیل عفونت گوارشی، مجبور به مصرف چندین دارو می‌باشد.

وکیل پیشین این زندانی سیاسی که پس از مراجعه مرتب جهت اعتراض به‌حکم غیرقانونی، موفق به مطالعه پرونده نشده بود؛ مورد تهدید مسئولین قضایی قرار گرفت و از ادامه وکالت خودداری نمود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *