رئیس مرکز آمار: یک میلیون تحصیل‌‌کرده دانشگاهی بیکارند

عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را ۱۸.۵ درصد اعلام کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از رادیو زمانه، عادل آذر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی ضمن اعلام این خبر گفت: «حدود یک‌میلیون نفر از تحصیل‌کرده‌های فوق‌ دیپلم به بالا بیکارند.»

روز چهارشنبه ۱۸ فروردین مرکز آمار جمهوری اسلامی میانگین نرخ بیکاری سال ۱۳۹۴ را ۱۱ درصد اعلام کرد. میانگین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۰.۶ درصد بود که نشان می‌دهد میزان بیکاری سال ۱۳۹۴ نسبت به سال قبل از آن رشد ۰.۴ درصدی داشته است.

رئیس مرکز آمار ایران در گفت‌وگوی تلویزیونی آمار ۱۱ درصدی بیکاری را صحیح دانست و افزود: «این آمار بر اساس روش علمی و بدون هیچ تعصب است و مأموران حرفه‌ای آن را تهیه کرده‌اند.»

به‌گفته او مبنای ارائه نرخ بیکاری، یک ساعت کار و یا ۸ ساعت کار است که آمار فعلی نرخ بیکاری بر مبنای هر دو،‌ اعلام شده است.

عادل آذر مبنای آمارگیری را‌ «خوداظهاری» عنوان کرد و گفت: «به همین علت برخی اوقات بیکاری پنهان هم ممکن است وجود داشته باشد.»

آمارهای مرکز آمار ایران از نرخ بیکاری آمار رسمی محسوب می‌شود. از آن‌جا که مراکز مستقل آمارگیری در ایران اجازه فعالیت ندارند نمی‌توان داده‌های مرکز آمار را واقعی قلمداد کرد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *