۵۴ تن از تجار و اقتصاددانان برجسته در جهان بستن کسب و کار بهاییان در ایران را محکوم کردند

در یک بیانیه امضاء شده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران، ۵۴ نفر از تجار و اقتصاددان برجسته از کشورهای مختلف جهان از آیت‌الله خامنه‌ای خواستند تا به آزار و تبعیض علیه صاحبان کسب و کار بهایی در ایران پایان دهد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین حقوق بشر، این نامه که توسط چهره‌های برجسته‌ای از کشورهای برزیل، هند، استرالیا، آلمان، ایالات متحده آمریکا، و انگلستان امضاء شده، تصریح می کند: “از دیدگاه ما سیل اخیر تعطیلی مکانهای کسب و کار توسط مقامات ایرانی نه تنها ناقض آزادی دین و حقوق بشر است، بلکه نوعی بی‌حرمتی نسبت به آزادی کسب‌وکار است.”

این نامه متذکر شده که از اکتبر ۲۰۱۴ تا کنون، مقامات ایرانی حداقل هشتاد کسب و کار متعلق به بهاییان در شهرهای کرمان، رفسنجان و ساری به دلیل اینکه صاحبان آنها  کسب خودرا به دلیل  گرامی‌داشت یک مناسبت دینی بهایی موقتا تعطیل کرده بودند، پلمب کرده‌اند وصاحبان کسب و کار بهایی را وادار به امضاء تعهدنامه برای تعطیل نکردن مغازه‌های خود در روزهای مقدس بهاییان کرده‌اند.

هادی قائمی، گفت: “تعطیلی کسب و کار بهاییان و آزار دائمی آنها ناقض قوانین جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تضمین حق آزادی مذهب است.”

وی افزود: “جامعه تجاری در سراسر جهان باید به ایران بگوید که اگر می‌خواهد درهای خود را بروی تجارت بگشاید، باید به قوانین و به حقوق بهاییان احترام بگذارد.”

بهاییان یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران هستند که نسبت به آنها بیشترین میزان اذیت و آزار روا شده است. دبیرکل سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در ایران نگرانی جدی خودرا در مورد تبعیض سازمان‌یافته علیه بهاییان در جمهوری اسلامی ایران ابراز کرده اند.

این نامه اشاره می‌کند که بهاییان از استخدام در مشاغل دولتی محرومند و کارفرمایان بخش خصوصی تحت فشارند تا آنها را استخدام نکنند، بنابراین کسب‌وکارهای کوچک راه اصلی امرار معاش آنها هستند. در نامه آمده است: “بستن این مغازه ها و کسب وکارها تنها باعث تحکیم خفقان اقتصادی جامعه کوچک و صلح‌آمیز بهاییان خواهد شد.”

این نامه همچنان افزوده است: “ما از دولت ایران می‌خواهیم تا از بستن کسب‌وکارهای بهاییان دست بردارد و به شهروندان بهایی اجازه مشارکت کامل در زندگی اقتصادی و اجتماعی بدهد.”

هادی قائمی یادآور شد که رییس جمهور ایران حسن روحانی، که رونوشتی از این نامه برای وی نیز ارسال شده است، باید در دفاع از بهاییان سخن بگوید. وی گفت: “روحانی باید تضمین کند که هیچ شهروند ایرانی، از جمله بهاییان، به دلیل ایمان خود از حقوق اقتصادی‌اش محروم نمی‌شود.”

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *