بلاتکلیفی ۱۷۰کارگر در پی تعطیلی موقت کارخانه قطعات بتنی گیلان

در پی ادامه بحران مالی در کارخانه قطعات بتنی گیلان در شهرستان رشت، این واحد صنعتی موقتاً تعطیل شد و حدود ۱۷۰ کارگر قراردادی بلاتکلیف شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، کارخانه قطعات بتنی گیلان واقع در کیلومتر ۱۲ جاده رشت به قزوین که درزمینه ساخت و تولید کانال پیش‌ساخته، لوله و قطعات بتنی فعالیت دارد به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود مواد اولیه تولید و بحران در منابع مالی عنوان می‌شود، از اول فروردین‌ماه موقتاً تعطیل اعلام‌شده است و ۱۷۰ کارگر شاغل در این واحد تولیدی بدون دریافت عیدی و سنوات سال ۹۴ هم‌اکنون بلاتکلیف هستند.

این منبع خبری تعداد کارگران این واحد تولیدی را ۱۷۰ نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد کارگر حدود ۱۳۰ نفربصورت خدماتی تحت نظارت شرکت پیمانکاری «خادم فرهنگ گیل» فعالیت دارند که با آغاز سال جدید با اتمام قرار داد پیمانکار با کارفرمای اصلی تعداد ۲۰ کارگر به دلیل عدم نیاز اخراج شده‌اند.

به گفته کارگران علاوه بر کارگران اخراج شده که هم اکنون پی گیر مطالبات صنفی خود با شکایت در اداره کار رشت هستند تعداد حدود ۱۵ کارگر دیگر به دلیل شرایط بد مالی کارخانه خود خواسته محل کار خود را ترک کرده‌اند.

همچنین بنا بر گزارش کارگران قطعات بتنی گیلان کارفرما بعد از تعطیلات نوروزی به همه کارگران شاغل در کارخانه گفته بود به دلیل کمبود منابع مالی کارخانه به مدت یک ماه (اول اردیبهشت) تعطیل است.

ظاهراً در روز چهارشنبه (اول اردیبهشت ماه) که کارگران به محل کارشان مراجعه می‌کنند، دوباره کارفرما از ورود کارگران به کارخانه خودداری کرده و گفته است تا مشخص شدن وضعیت کارخانه به‌جز ۱۵ کارگری که مسئولیت نگهداری ماشین آلات کارخانه را بر عهده دارند مابقی حق ورود به محل کارشان را تا اطلاع ثانوی ندارند.

کارگران می‌گویند شرایط تولید در کارخانه قطعات بتنی گیلان بسیار خوب است و آنچه باعث بحرانی شدن وضعیت این واحد شده است وصول نشدن مطالبات معوقه از نهادهای دولتی همانند استانداری، شهرداری و اداره آب و فاضلاب … و همچنین به هم خوردن قرار داد فروش با چندین خریدار دولتی دیگر است.

کارگران در خاتمه درباره مطالبات معوقه خود افزود: سنوات سال ۹۳ کارگران مربوط به شرکت پیمانکاری «گیلان آفتاب یکتا» (پیمانکار سابق) است که بدون پرداخت مطالبات کارگران کارخانه را ترک کرده و عیدی و سنوات سال ۹۴ نیز مربوط به شرکت پیمانکاری «خادم فرهنگ گیل» می‌شود که این شرکت نیز در سال جدید هیچ قرار دادی با کارفرمای اصلی ندارد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *