پناهجوی ایرانی که در اردوگاه نائورو خودسوزی کرده بود، درگذشت

یک پناهجوی ایرانی که در اعتراض به شرایط اردوگاه پناهجویان در جزیره نائورو اقدام به خودسوزی کرده بود، به دلیل شدت جراحات وارده درگذشت.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بی‌بی‌سی، براساس گزارش های دریافتی این پناهجوی ۲۳ ساله که “امید” نام داشت هنگام بازدید هیات اعزامی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از این اردوگاه، خود را به آتش کشید.

گفته شده که او به مدت ۳ سال در این اردوگاه بود.

به گفته ساکنان اردوگاه، این مرد ایرانی گفته بود که با این اقدام در نظر دارد نشان دهد “تا چه اندازه خسته‌ایم و طاقتمان را از دست داده‌ایم.”

جزیره نائورو یک کشور جزیره ای کوچک در میان اقیانوس آرام است که ۲۱ کیلومتر مربع مساحت و کمی بیش از ۹ هزار نفر جمعیت دارد.

دولت استرالیا به منظور کاهش شمار پناهجویانی که با قایق عازم سواحل این کشور می‌شوند، طی سال‌های گذشته آنان را تا پایان رسیدگی به درخواست پناهندگی آنان به اردوگاه‌هایی در خارج از خاک آن کشور، از جمله جزیره ناتورو و کشور پاپوآ گینه نو فرستاده است.

اقدام پناهجوی ایرانی در به آتش کشیدن خود در حالی صورت گرفت که دولت پاپوآ گینه نو هم اعلام کرده بود که اردوگاه پناهجویان را که براساس توافق با استرالیا در این کشور ایجاد شده بود تعطیل خواهد کرد. دیوان عالی پاپوآ گینه نو سلب آزادی افراد، حتی شهروندان خارجی را که در این کشور محاکمه و محکوم نشده‌اند مغایر قانون اساسی دانسته است.

اقدام دولت استرالیا در انتقال پناهجویان به اردوگاه‌های خارج از این کشور با انتقاد مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج استرالیا مواجه شده، اما دولت فعلی این کشور بر ادامه این سیاست تاکید دارد.

در واکنش به خودسوزی پناهجوی ایرانی، وزیر مهاجرت استرالیا گفته بود که او پس از درمان، به اردوگاه باز گردانده خواهد شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *