وخامت وضعیت جسمانی افشین سهراب‌زاده در زندان میناب/ عدم استطاعت مالی برای تهیه وثیقه درخواست شده از سوی دادستانی

افشین سهراب‌زاده، زندانی سیاسی مبتلا در به سرطان، همچنان محروم از حق درمان و رسیدگی پزشکی در زندان میناب نگهداری می‌شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، افشین سهراب‌زاده، زندانی سیاسی کرد که به دلیل ابتلا به سرطان در وضعیت نامساعد جسمانی قرار دارد، هم‌اکنون در زندان میناب محروم از حق درمان و رسیدگی پزشکی، محبوس می‌باشد. مسئولین قضایی نیز جهت اعزام وی به بیمارستان و صدور مرخصی درمانی، برای این زندان سیاسی قرار وثیقه تعیین کرده‌اند. این در حالی است که تأمین این وثیقه برای خانواده این زندانی با توجه محدودیت‌های مالی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

یک منبع مطلع درباره وضعیت افشین سهراب‌زاده در مصاحبه با فعالان حقوق بشر اظهار داشته است: «چند روز قبل دادستان میناب به زندان رفت که افشین از وی درخواست مرخصی پزشکی کرده. اما دادستان از وی درخواست تهیه ۱۰۰ میلیون تومان سند اضافی کرد. افشین در جواب از عدم استطاعت مالی خود برای تهیه وثیقه مضاعف گفته بود. دادستان میناب در جواب نهایی خود گفت: مشکلی نیست در زندان می‌میری و ما جنازه‌ات را به سردخانه می‌فرستیم و پدرو مادرت می‌آیند جنازه‌ات را تحویل می‌گیرند.»

بنا به گزارش سوم اردیبهشت‌ماه تارنگار حقوق بشر در ایران، افشین سهراب‌زاده، از روز یکشنبه ۲۳ فروردین‌ماه در اعتراض به محرومیت از رسیدگی درمانی و بی‌توجهی مسئولین به وخامت حال وی، با دوختن لب‌هایش اعلام اعتصاب غذا کرد و در دوم اردیبهشت‌ماه با قول مساعدت مسئولین زندان مبنی بر پیگیری خواسته‌هایش به اعتصاب خود پایان داد، بااین‌حال تاکنون هیچ اقدامی در راستای معالجه وی از سوی مسئولین صورت نگرفته است.

لازم به یادآوری است که در روز پنج شنبه ۵ فروردین‌ماه، افشین سهراب‌زاده در پی وخامت حال به بیمارستان میناب اعزام و پس از یک روز به زندان میناب بازگردانده شد. به این زندانی سیاسی اعلام‌شده است که امکان معالجه وی در میناب وجود ندارد و باید در اسرع وقت به یکی از بیمارستان‌های مجهز در شهرهای بزرگ منتقل شود. این در حالی است که با توجه به هزینه‌های بالای معالجه، امکان درمان وی در این بیمارستان‌ها مقدور نمی‌باشد.

شایان‌ذکر است که در ۱۵ اسفندماه سال ۹۴، دادستان شهرستان کامیاران طی نامه ایی با درخواست مرخصی افشین سهراب‌زاده موافقت کرده و میزان وثیقه درخواستی را صد میلیون تومان اعلام کرده بود اما پس از تهیه وثیقه و مراجعه خانواده این زندانی به دادستانی میناب، مسئولین مقدار وثیقه از صد میلیون به دویست میلیون افزایش داده‌اند.

افشین سهراب‌زاده چندی پیش جهت درمان به تهران اعزام‌شده بود و بدون هیچ درمانی دوباره به زندان میناب منتقل گردید.

لازم به ذکر است که این زندانی سیاسی از جراحت‌های ناشی از شکنجه، خونریزی داخلی و بیماری سرطان روده رنج می‌برد.

پیش‌تر کمیسیون پزشکی زندان‌های استان هرمزگان، با ارسال نامه‌ای به مسئولین و دادستان شهر میناب، وضعیت این زندانی بیمار را بحرانی اعلام کرده بود اما «دادگستری استان کردستان» در آن زمان با اعزام به مرخصی درمانی او مخالفت کرده بود.

افشین سهراب‌زاده، اهل کرمانشاه در خردادماه ۱۳۸۹، توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر کامیاران بازداشت و از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج، به اتهام «محاربه» به ۲۵ سال در زندان میناب محکوم شد. وی در اسفندماه سال ۱۳۹۰، از زندان مرکزی سنندج به زندان میناب تبعید شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *