ثبت ۱۹طلاق در هر ساعت/ ۱۱ میلیون نفر جوان قادر به تشکیل خانواده نیستند

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به ثبت ۱۹طلاق در هر ساعت در کشور گفت: باید با همکاری سایر دستگاه ها در کاهش طلاق اقدامات جدی انجام دهیم.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، ولی الله نصر در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان غربی گفت: با توجه به آمارهای ثبت احوال در سال ۹۳ و شش ماهه اول سال ۹۴ در هر ساعت ۱۹ طلاق به ثبت رسیده و برای جلوگیری از شیوع این بحران باید چاره اندیشی کرد.

وی با بیان اینکه ۵ درصد طلاق ها در سال اول زندگی و ۵۰ درصد طلاق ها در ۵ سال اول زندگی اتفاق می افتد گفت: عامل این اتفاق، طبق نظر تحلیل‌گران اجتماعی شکاف بین نسلی ایجاد شده و تغییر ساختار شناختی خانواده ها است و گوشزدی به مسئولین فرهنگی است تا فعالیت خود را گسترش دهند.

نصر گفت: طبق آخرین آمار ۱۱ میلیون نفر جوان در آستانه ازدواج قرار دارند که بنا به دلایل اقتصادی و توقعات بالا قادر به تشکیل خانواده نیستند و این موجب کاهش ۵ درصدی ازدواج در جامعه و به دنبال آن افزایش بروز مشکلات در جامعه شده است.

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: آسیب های ناشی از طلاق و افزایش کودکان تک سرپرست سازمان بهزیستی و دیگر ارگان ها را به این فکر وا داشت تا همایش ملی طلاق را برگزار کند تا با بررسی علل و ارائه راه کار قدمی در کنترل این معضل اجتماعی داشته باشد.

وی با اشاره به نقش رسانه های فرا ملی و شبکه های مجازی در تشدید طلاق و ضعف رسانه ملی در جلوگیری از آن گفت: با تکنولوژی روز نمی توان مقابله کرد بلکه باید با تعامل سازنده با تکنولوژی و جاری کردن فرهنگ آن در جامعه به نفع خود استفاده کنیم و از ظرفیت‌های رسانه در جهت آموزش صحیح به خانواده ها ستفاده کنیم.

وی ادامه داد: رسانه های فراملی و از جمله ماهواره با برنامه ریزی هایی که انجام داده اند قبح بسیاری از مسائل از جمله طلاق را در جامعه ما از بین برده اند و این می طلبد تا با سرمایه گذاری در رسانه داخلی سبک زندگی سالم در قالب اسلام را به خانواده ها آموزش دهیم.

نصر گفت: در حال حاضر ۲۳ هزار کودک بدسرپرست و بی سرپرست در مراکز بهزیستی کشور نگهداری می شود که از طیق مراجع قضایی ارجاع داده شدند که برای جلوگیری از مشکلات آینده بیش از ۱۲ هزار نفر از آنها به سمت خانواده سوق داده شدند و این رویکرد اصلی سازمان بهزیستی است که کودک درون خانواده بهتر پرورش داده می شود.

وی افزود: ۹۰۰۰ نفر از آنان نیز در اختیار موسسه های خیریه قرار گرفتند و امید است در آینده مشکل چندانی نداشته باشند هرچند تضمینی در این مورد نداریم.

وی با اشاره به خدمات سازمان بهزیستی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گفت: شماره خطوط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی و ۱۴۸۰ مشاور خانواده رایگان است که برای راحتی خانواده ها در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی کشور گفت: عقب ماندگی تحصیلی و وضعیت درمانی از جمله مشکلاتی است که گریبان گیر کودکان بهزیستی شده و طبق آیین نامه ابلاغی سال ۸۸ برای رسیدگی به کودکان کار ۱۱ دستگاه موظف شدند که متاسفانه کوتاهی هایی زیادی در این زمینه شده است.

وی گفت: در سال ۹۴ حدود ۵۲۰۰ کودک خیابانی در کل کشور به سازمان ارجاع شدند که آمار واقعی ۳ برابر این خواهد بود و برای در امان ماندن کودکان از آسیب‌های اجتماعی تمام سازمان ها موظف هستند وظایف خود را به درستی دهند و تنها سازمان بهزیستی متولی این امر نیست.

وی گفت: طلاق عاطفی در کشور وضع خوبی ندارد تزلزل به وجود آمده در خانواده ها طلاق عاطفی و در نهایت طلاق توافقی را موجب می شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *