تعطیلی ۱۵ هزار واحد صنعتی و تولیدی/ ۱۰۰۰٫۰۰۰ نفر دیگر بیکار شدند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر که در دولت روحانی بیش از ۱۵ هزار واحد تولیدی و صنعتی به طور کامل تعطیل شده‌اند و مابقی با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت فعال‌اند، گفت: دولت از شعاردهی دست برداشته و باید به صحنه اقدام و عمل روی بیاورد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری فارس، محمد سلیمانی، درباره وضعیت کارگاه‌های تولیدی و صنعتی در کشور و همچنین چالش‌های پیش روی بخش اشتغال کشور، ‌اظهار داشت: طبق گزارشاتی که از تمام استان‌ها به دست ما رسیده، ۱۵ هزار کارگاه و کارخانه به طور کامل تعطیل شده‌اند که این وضعیت در دولت فعلی رخ داده است.

وی افزود: مابقی کارگاه‌ها در صورت ادامه فعالیت با کاهش ظرفیت تولیدی، کمتر از ۵۰ درصد از پتانسیل‌های خود را فعال نگه داشته‌اند چرا که علاوه بر مشکلات رکود اقتصادی با چالش‌هایی نظیر عدم همکاری نظام بانکی و تأمین سرمایه در گردش مواجه هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه انبارهای تولید‌کنندگان فولاد و سیمان به طور کامل پر شده است، گفت: در شرایط فعلی بخش مسکن به طور کامل به رکود سنگینی فرو رفته و طرح‌های بزرگی همانند مسکن مهر هم مورد بی‌مهری دولت قرار گرفته است.

سلیمانی با اشاره به اینکه دولت در حوزه اجرا ضعیف عمل کرده است، گفت: برخی صنایع همانند سنگ‌بری‌ها و معادن طبق گزارشات رسیده به وضعیت بحرانی رسیده‌اند و با این حال مالیات‌های سنگینی برایشان وضع شده است و این بخش‌ها مجبور هستند برای جبران کاهش درآمد و افزایش فشارهای ناشی از سمت دولت به تعدیل نیروی کار و اخراج کارگران خود دست بزنند.

وی تأکید کرد: در ۳ سال دولت فعلی یک میلیون نفر به سیل بیکاران کشور اضافه شده‌اند که این موضوع مورد تأئید مرکز آمار و وزارت کار است. بنابراین مشکلات پیش آمده ناشی از فعالیت‌های حاشیه‌ای دولت است و مسئولان با گفت‌وگو می‌خواهند مشکلات را حل کنند در حالی که باید هم اکنون وارد صحنه اقدام و عمل شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره سفر اخیر روحانی به کرمان نیز گفت: در این استان کشاورزان به دلیل مشکلات جدی خود دست به اعتراض زدند و این موضوع منجر به نارضایتی مردم از سیاست‌های دولت باشد.

سلیمانی گفت: دولت هنوز هم منتظر اجرای برجام است و با وجود گذشت بیش از ۴ ماه از اجرای آن هنوز رونقی که در کشور برای مردم ملموس باشد، نمی‌بینیم.

وی درباره وضعیت اشتغال در کشور به مسئولان دولتی هشدار داد و گفت: اشتغال کشور در وضعیت بحرانی و همانطور که اخیراً آقای ربیعی وزیر کار اشاره کرده است، هر ۵ دقیقه یک نفر به سیل بیکاران اضافه می‌شود

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *