بیهوشی افشین سهراب‌زاده در پی وخامت حال/ انتقال به مرکز درمانی و بازگشت به زندان

روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، افشین سهراب‌زاده، زندانی سیاسی مبتلا به سرطان، درپی وخامت حال و بی‌هوشی به مرکز درمانی در خارج از زندان اعزام و بدون رسیدگی پزشکی بار دیگر به زندان منتقل شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، افشین سهراب‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان میناب، شب سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، در پی بیهوشی به صورت اورژانسی به مطب یک پزشک در خارج از زندان انتقال داده شده و باردیگر درحالی که همچنان بیهوش بوده به زندان بازگردانده شده است.

یک منبع نزدیک به افشین سهراب‌زاده در گفتو و گو با فعالان حقوق بشر اعلام کرد:  «افشین وضعیت بسیار وخیمی دارد و این روزها مصرف داروهایش در یک شبانه‌روز به ۵۶ قرص و تعدادی آمپول و سرم رسیده است. در زندان میناب هیچ‌گونه مواد خوراکی یا آبمیوه و یا چیزی که به عنوان تقویت کننده به توان از آن نام برد یافت نمی‌شود. به دلیل مصرف داروهای بسیار قوی و همچنین کم خونی درپی خونریزی داخلی و بالا آوردن خون، بدن افشین بسیار ضعیف شده‌است.»

بنا به گزارش سوم اردیبهشت‌ماه تارنگار حقوق بشر در ایران، افشین سهراب‌زاده، از روز یکشنبه ۲۳ فروردین‌ماه در اعتراض به محرومیت از رسیدگی درمانی و بی‌توجهی مسئولین به وخامت حال وی، با دوختن لب‌هایش اعلام اعتصاب غذا کرد و در دوم اردیبهشت‌ماه با قول مساعدت مسئولین زندان مبنی بر پیگیری خواسته‌هایش به اعتصاب خود پایان داد، بااین‌حال تاکنون هیچ اقدامی در راستای معالجه وی از سوی مسئولین صورت نگرفته است.

 پیش‌تر «کمیسیون پزشکی زندان‌های استان هرمزگان»، با ارسال نامه‌ای به مسئولین و دادستان شهر «میناب»، وضعیت این زندانی بیمار را بحرانی اعلام کرده بود اما «دادگستری استان کردستان» در آن زمان با اعزام به مرخصی درمانی او مخالفت کرده بود.

لازم به یادآوری است روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه، کاوه سهراب‌زاده برادر این زندانی بیمار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چندین ساعت بازجویی و تعهد مبنی بر عدم ارتباط با رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشر در رابطه‌ی با وضعیت سلامتی برادر زندانی‌اش، از بازداشتگاه حفاظت اطلاعات سپاه کرمانشاه آزاد شد.

«افشین سهراب زاده»، اهل کرمانشاه در خردادماه ۱۳۸۹، توسط نیروهای «اداره اطلاعات شهر کامیاران» بازداشت و از سوی شعبه دوم «دادگاه انقلاب اسلامی سنندج»، به اتهام «محاربه» به ۲۵ سال در «زندان میناب» محکوم شد. وی در اسفندماه سال ۱۳۹۰، از «زندان مرکزی سنندج» به «زندان میناب» تبعید شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *