بیانیه عفو بین الملل درباره وضعیت نامساعد محمد صدیق کبودوند

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه یی در خصوص وضعیت وخیم محمد صدیق کبودوند، خواستار آزادی فوری این روزنامه نگار در بند شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل در بیانیه یی که روز پنج شنبه ۱۳ خردادماه منتشر گشته، اعلام می دارد؛ محمد صدیق کبودوند به دلیل اعتصاب غذا ی طولانی مدت در وضعیت وخیم جسمانی و در آستانه مرگ قرار دارد. این درحالی است که مسئولین زندان همچنان قصد بر بازگرداندن این زندانی به زندان دارند.

جان لینچ، معاون بخش خاورمیانه و شمال آقریقا در سازمان عفو بین الملل، در بخشی از این بیانیه اظهار کر: « پرونده سازی جدید برای این روزنامه نگار که در آستانه آزادی قرار دارد بیان‌گر آن است که مقامات قضایی ایران همچنان در حال تلاش برای نگهداشتن این مدافع حقوق بشر در پشت میله‌های زندان هستند.»

لازم به یادآوری است که محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار، در بیست و یکمین روز از اعتصاب غذا در حالت بیهوشی به بیمارستان منتقل‌شده و همچنان در بیمارستان بستری می باشد.

محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، طی چند ماه گذشته جهت رسیدگی به پرونده جدید، چندین بار محاکمه گشته است. این فعال حقوق بشر که از سال ۸۶ در زندان اوین محبوس می‌باشد، هم‌اکنون در اعتراض به «پرونده‌سازی و تشدید فشار‌ها و اذیت و آزار مقامات امنیتی علیه وی» در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان پیش‌تر، دربارهٔ محکومیت محمد صدیق کبودوند اعلام کرد: «به محمد صدیق کبودوند اعلام‌شده، تجمیع حکم ۶ ماه حبس مربوط به فعالیت روزنامه‌نگاری‌اش در مورد او اعمال نمی‌شود و ایشان باید تمام مدت حبس ۱۰ سال و ۶ ماه را تحمل کند. با توجه به اتهام‌های انتسابی جدید، این‌گونه به نظر می‌رسد که مقامات امنیتی قصد آزادی او را حتی پس از پایان یافتن مدت مقرر حبس ندارند و شرایط را برای حبس طولانی‌مدت وی آماده می‌کنند.»
محمد صدیق کبودوند، به دلیل ناراحتی کلیوی بیماری‌های گوارشی و مشکل پروستات در وضعیت نامساعد جسمانی به سر می‌برد. این در حالی است که مسئولین زندان تاکنون هیچ‌گونه اقدامی جهت اعزام این زندانی به بیمارستان انجام نداده‌اند و به دلیل عدم وجود امکانات درمانی کافی، شرایط زندان برای وی نامناسب می‌باشد.

کبودوند از نه سال پیش محبوس در زندان اوین به سر می‌برد و در دوران حبس دو بار دچار سکته ناقص قلبی و یک بار نیز دچار سکته مغزی شده است.

محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار، مدیرمسئول هفته‌نامهٔ «پیام مردم» و بنیان‌گذار سازمان غیردولتی حقوق بشر کُردستان، در تیرماه سال ٨۶ بازداشت و پس از هفت ماه حبس در سلول انفرادی به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در هفته نامه پیام مردم توسط دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به یک سال حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از روزنامه‌نگاری و مدیریت نشریه و ابطال پرونده انتشار پیام مردم محکوم شد، که پس از تأیید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران میزان محکومیت حبس در دیوان عالی کشور به ۶ ماه تقلیل یافت. این فعال حقوق بشر همچنین به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ده سال حبس محکوم گشت.

 

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *