ابراهیم فیروزی نوکیش مسیحی در زندان رجایی‌شهر کرج؛ یک سال در انتظار دادگاه تجدید نظر برای حکم پنج ساله خود

یک منبع مطلع  گفت که ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی زندانی، با گذشت یک سال از صدور حکم بدوی، همچنان در زندان رجایی شهر بلاتکلیف است و نتیجه دادگاه تجدیدنظر مشخص نشده است. به گفته این منبع مسئولین زندان رجایی شهر کرج از تحویل گرفتن کتاب های مذهبی او نیز خودداری می کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین بین المللی، این منبع مطلع گفت: “ابراهیم فروردین ماه پارسال توسط (قاضی) مقیسه به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد و به این حکم هم اعتراض کرد، ولی با اینکه بیشتر از یک سال گذشته هنوز تکلیف حکم قطعی و تجدیدنظرخواهی اش مشخص نیست.”

این منبع گفت که مسئولان زندان رجایی شهر کرج برخلاف آئین نامه سازمان زندان‌ها از تحویل گرفتن کتب مذهبی آقای فیروزی خودداری می‌کنند: ” بیشتراز یک سال است که مسئولین زندان از پذیرش کتاب‌های ابراهیم جلوگیری می‌کنند، با اینکه همه این کتاب‌ها در بیرون از زندان با هزینه خودش تهیه شده و همه کتاب‌ها هم قانونی و با مجوز وزارت ارشاد در ایران منتشر شده است ولی مشخص نیست به چه دلیل این کتاب‌ها را تحویل نمی‌گیرند.”

ماده ١۴٨ آئین نامه اجرایی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در این باره می‌گوید: “هنگام پذیرش محکوم، دین رسمی او در برگه پرسشنامه درج و به منظور تقویت و تحکیم مبانی دینی محکومان و اجرای آداب و مراسم دینی آنان با جلب کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوسیله مسئولان مربوط در زندان (در محل) تسهیلات لازم به منظور انجام امور واجب مدهبی آنان فراهم می‌گردد.”

به گفته این منبع ابراهیم فیروزی، ۳۱ ساله، ساکن رباط کریم تا کنون سه بار به اتهام گرویدن به مسیحیت و برگزاری جلسات مذهبی بازداشت و محاکمه شده است.

او که به کار تراشکاری اشتغال داشت، پس از دو بار احضار از سوی نهادهای امنیتی، دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد، به گفته منبع مطلع در بازجویی ها به او گفته بودند اگر اعلام کند مسلمان است، آزاد خواهد شد و در غیر این صورت محاکمه خواهد شد. ابراهیم فیروزی در این پرونده به دلیل گرویدن به مسیحیت و انجام فعالیت های تبلیغی به «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» متهم شد، او از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شد ولی به اتهام تبلیغ علیه نظام، از سوی دادگاه انقلاب کرج به ۵ ماه حبس تعزیری و ۵ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و در ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

آقای فیروزی به دلیل «تلاش برای راه اندازی وبسایت آموزش الهیات مسیحی» در ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ برای دومین بار بازداشت و راهی زندان اوین شد و پس از دو ماه با تودیع وثیقه آزاد شد. دادگاه انقلاب رباط کریم به ریاست قاضی بابایی او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق برگزاری کلاس های مذهبی به ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان محکوم کرد. در متن دادنامه درج شده بود که آقای فیروزی گفته است که مخالفتی با حکومت اسلامی ندارد. این حکم نیز در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

آقای فیروزی در ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ برای سومین بار بازداشت و به زندان رجایی شهر منتقل شد، به گفته منبع مطلع، او ۴ روز بدون تفهیم اتهام در زندان رجایی شهر نگهداری شده و سپس به بند ۲۴۰ زندان اوین انتقال یافت. به گفته این منبع بازجویی های وی در زندان اوین با «توهین و تفتیش عقاید» برای گرفتن اعتراف اجباری همراه بوده است. بازجویان همچنین به مسائلی پرداخته اند که آقای فیروزی قبلا برای آن بازجویی و محاکمه شده بود. در فروردین ۱۳۹۴ شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، ابراهیم فیروزی را به اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» موضوع ماده ۴۹۸ قانون مجازات، به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد. به گفته نزدیکان آقای فیروزی، او در تمام مراحل دادرسی تشکیل گروه و یا هدف بر هم زدن امنیت کشور را رد کرده و بخشی از مستندات حکم صادر شده نیز فعالیت هایی بوده که آقای فیروزی قبلا برای آنها محاکمه و محکوم شده بود.

محاکمه و بازجویی مجدد خلاف اصل «ممنوعیت محاکمه دوباره» است که در حقوق ایران به عنوان «اعتبار امر مختومه» پذیرفته شده است. «ممنوعیت محاکمه دوبار»  در بند ۷ ماده (۱۴) میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی تصریح شده و دولت ایران نیز در سال ۱۳۴۷ آن را امضاء کرده و در سال ۱۳۵۴ از تصویب مجلس گذرانده است. در بند ۷ ماده (۱۴) آمده است: “هیچ کس را نمیتوان برای جرمی که به علت اتهام آن به موجب حکم قطعی صادر طبق قانون آیین دادرسی کیفری هر کشوری محکوم یا تبرئه شده است مجدداً مورد تعقیب قرار داد.”

با گذشت بیش از یک سال از صدور حکم بدوی و علیرغم تجدیدنظرخواهی، هنوز رأی دادگاه تجدیدنظر ابلاغ نشده و این نوکیش مسیحی همچنان بر خلاف اصل تفکیک جرائم در زندان رجایی شهر کرج و همراه با مجرمین غیرعقیدتی نگهداری می شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *