خودکشی دست‌کم ۱۸ دانش‌آموز طی یک سال تحصیلی

با خودکشی یک دختر دبیرستانی در شهرک غرب تعداد دانش‌آموزانی که در یک سال گذشته به زندگی خود پایان داده‌اند به ۱۸ نفر رسید. مدیرکل دفتر وزارت آموزش و پرورش اعتراف می‌کند که واحدهای مشاوره ضعیف عمل می‌کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از دویچه وله، روز گذشته (۱۸ خرداد) یک دختر ۱۶ ساله پس از آخرین امتحان سال دوم دبیرستان خود را حلق‌آویز کرد.

بنابر این گزارش این دختر پس از امتحان ادبیات و گرفتن عکس یادگاری با هم‌کلاسی‌ها و معلمانش در سرویس بهداشتی مدرسه خود را به دار آویخت.

این ۱۸مین اقدام به خودکشی منجر به مرگ در میان دانش‌آموزان از خرداد سال پیش تا کنون محسوب می‌شود. درباره شمار کسانی که در این مدت دست به خودکشی زده اما زنده مانده‌اند آماری در دست نیست.

خودکشی پنج دانش‌آموز در یک ماه

حادثه روز گذشته در شهرک غرب پنجمین خودکشی گزارش شده در میان دانش‌آموزان از ۱۶ اردیبهشت تا کنون و سومین مورد در تهران بوده است.

دو مورد از خودکشی‌های منجر به مرگ در سال ۹۵ در روزهای پایانی اردیبهشت ماه در مشهد رخ داده و قربانیان آن دو دختر ۱۲ و ۱۸ ساله بوده‌اند.

افسردگی، ناراحتی و فشار عصبی ناشی از عدم موفقیت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها و عدم موفقیت‌های تحصیلی از جمله علت‌های خودکشی دانش‌آموزان عنوان شده است.

درباره دلیل خودکشی دختر ۱۲ ساله مشهدی، برخی رسانه‌ها به نقل از پدر او گزارش داده‌اند: «این دانش‌آموز به دلیل وسیله‌ای که نباید به مدرسه می‌برده به مدت یک هفته از مدرسه اخراج شده و به خاطر ترس از تنبیه پدر، دست به خودکشی زده است.»

افزایش افسردگی و اختلالات روانی

در پی افزایش اقدام به خودکشی در میان دانش‌آموزان و رسانه‌ای شدن خبرهایی در این زمینه، بحث‌هایی نیز درباره کوتاهی‌های وزارت آموزش و پرورش و کمبود و ضعف واحدهای مشاوره در مدرسه‌ها مطرح شده است.

محمد فاضل مدیر کل دفتر وزارت آموزش و پروش، سه‌شنبه، ۱۸ خرداد به خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه گفت: «واحدهای مشاوره آموزش و پرورش ضعیف عمل می‌کنند اما همه تقصیر خودکشی دانش‌آموز بر گردن این وزارت‌خانه نیست.»

او در پاسخ به این که چرا واحدهای مشاوره آموزش و پرورش نسبت به شناسایی دانش‌آموزانی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند نقش فعالی بر عهده ندارد اظهار داشت: «این که صرفا آموزش و پرورش در برابر خودکشی دانش آموز پاسخگو باشد، منطقی نیست. بسیاری از دلایل اجتماعی منجر به بروز این معضل می‌شود.»

محمدرضا فراهانی، معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، ۲۸ اردیبهشت سال گذشته در جمع خبرنگاران گفته بود شمار دانشجویانی که در سال‌های اخیر مبتلا به افسردگی شده‌اند و نیز شمار خودکشی‌هایی که در اوج افسردگی صورت گرفته به طور نگران‌کننده افزایش یافته است.

در سال‌های گذشته خودکشی در ایران رو به افزایش داشته است. در کنار افسردگی و اختلال‌های روحی و روانی، بیکاری، فقر، نداشتن امنیت و چشم‌انداز روشنی برای آینده و معضلات و ناهنجاری‌های اجتماعی از دلایل اصلی این روند به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی دی ماه سال پیش در جلسه مدیران ارشد این سازمان اعلام کرد ۳۴ درصد از ایرانیان بین ۱۹ تا ۶۰ سال دچار اختلالات روانی‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *