انتقال نازنین زاغری از زندان کرمان به زندان اوین

نازنین زاغری شهروند ایرانی– بریتانیایی تبار که از روز ۱۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ در بازداشت به سر می‌برد از کرمان به تهران منتقل‌شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نازنین زاغری شهروند ایرانی– بریتانیایی که پس از دیدار با خانواده به هنگام خروج از ایران در تهران بازداشت و پس از انتقال به کرمان بیش از دو ماه در سلول انفرادی نگهداری شد و در حال حاضر در زندان اوین نگهداری می‌شود.

نازنین زاغری رتکلیف، ۳۷ ساله با بنیاد رویترز همکاری داشته و مشغولیت اصلی او فعالیت با نهادهای خیریه بوده است.

همسر نازنین زاغری گفته بود: «درک اینکه چطور یک مادر جوان و کودکش که برای تعطیلات به ایران رفته‌اند، می‌توانند مشکل امنیت ملی محسوب شوند واقعاً برایم سخت است. این ظلم باورکردنی نیست.»

پس‌ازآنکه همسر وی اعلام کرد همچنان اتهامی وی اعلام‌نشده است، سپاه استان کرمان بازداشت نازنین زاغری وی را به «عضویت در پروژه‌های براندازی مشارکت» و «یکی از سر شبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان» اعلام نمود.

پس‌ازآن غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی را «مسئله امنیتی» خواند و گفت: «از بیان جزییات آن معذورم».

همسر وی یک روز پس‌ازآنکه سازمان اطلاعات سپاه ثارالله کرمان طی اعلامیه‌ای مدعی شد او در «پروژه‌های براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی» مشارکت داشته و از «سر شبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان» است گفت: «این اتهام مضحک و عجیب است. نازنین فعال سیاسی نیست. او بارها به ایران سفرکرده بود و این بار هم همراه با بچه کوچکش برای بودن تعطیلات نوروزی به ایران رفته بود.»

در همین حال سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل خواهان آزادی «فوری و بدون قید و شرط» نازنین زاغری رتکلیف شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *