سه ماه، ۱۴۴کشته؛ جولان مرگ در جاده‌های مازندران

۱۴۴نفر در سه ماهه اول امسال در حوادث رانندگی استان مازندران جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از زمانه، جاده‌های مازندران به دلیل همجواری این استان با دریای خزر به‌خصوص در ایام تعطیل پر‌تردد است و حوادث رانندگی در محورهای مختلف آن به اتفاقی عادی تبدیل شده است.

عابران پیاده با ۴۴‌مورد مرگ، بیش‌ترین قربانیان تصادف‌های رانندگی در این استان هستند.

علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران: ۳۶موتور‌سوار، ۳۳‌راننده ، ۲۹‌سرنشین و دو دوچرخه‌سوار در حوادث رانندگی استان در سه ماه گذشته جان باخته‌اند.

با وجود رقم بالای مرگ و میر در سه ماهه اول امسال در جاده‌های مازندران، این رقم نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴، ۳۰درصد کاهش یافته است.

عباسی با اعلام این آمار به خبرگزاری میزان گفته است که از این تعداد ۸۷نفر در حوادث رانندگی برون شهری، ۴۷نفر در درون شهرهای استان و ۱۰نفر در تصادف‌های جاده‌های روستایی کشته شده‌اند.

۱۱۷ نفر از کشته‌شدگان مرد و ۲۷ نفر زن بوده‌اند.

بر اساس این آمار ۶۰‌درصد از درگذشتگان حوادث رانندگی در جاده‌های برون‌شهری جان باخته‌اند و علت اغلب این موارد بی‌توجهی به قوانین و مقررات رانندگی از جمله رعایت نکرد سرعت مجاز و نبستن کمربند ایمنی است. وجه دیگر ماجرا هم استاندارد نبودن جاده‌هاست که در طول سال‌های گذشته مورد بی‌توجهی قرار گرفته است و مقصر حوادث رانندگی، اغلب عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه عنوان شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران اما روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه از مسئولان خواست که تا در مورد حوادثی که به دلیل استاندارد نبودن جاده‌ها رخ می‌دهند، مسئولیت‌پذیر باشند.

در آماری که مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران ارائه کرده است به شمار مصدومان ناشی از حوادث رانندگی هم اشاره شده است. بر این اساس در سه ماهه اول امسال سه هزار و ۸۴۰‌نفر در حوادث رانندگی مصدوم شده‌اند که از این تعداد دو هزار و ۵۱۶‌نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند.

این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است.

سوانح رانندگی پس از بیماری‌های قلبی و سرطان، سومین عامل مرگ‌ومیر در ایران هستند.

تقی مهری، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران گفته است که ۱۶‌هزار و ۵۰۰‌نفر در سال ۱۳۹۴ بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده‌اند:

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *