خبرگزاری رویترز از هک تلگرام ۱۵ میلیون ایرانی خبر داد

خبرگزاری رویترز از هک پیام رسان تلگرام ۱۵ میلیون ایرانی توسط هکرهای ایرانی خبر داده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، بر اثر این حمله هکری که به گفته‌ی رویترز امسال رخ داده و تاکنون گزارش داده نشده، تلفن‌های تماس ۱۵ میلیون کاربر ایرانی به دست هکرها افتاده است.

آسیب پذیری تلگرام در زمان ارسال پیامک فعال‌سازی است. زمانی‌که کاربران از تلفن همراه جدیدی وارد تلگرام می‌شوند، این کمپانی کد امنیتی را از طریق پیامک برای آن‌ها ارسال می‌کند.

سایت سحام وابسته به مهدی کروبی در اینباره نوشت، این پیامک از طریق اپراتورهای تلفن همراه ارسال می‌شود. به دلیل آن‌که ۵۱ درصد از سهام شرکت مخابرات ایران در اختیار سپاه پاسداران است، این نهاد می‌تواند در زمان ارسال کد توسط شرکت تلگرام، آن را زودتر از کاربر دریافت و بدین وسیله کنترل حساب تلگرام فرد مورد نظر را در اختیار بگیرد.

بر اساس گزارشات دریافتی توسط خبرنگار «سحام»، این اقدام در حالی صورت گرفته که می‌تواند در زمان یک‌سال مانده به پایان اولین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، یک اقدام انتخاباتی تلقی شود.

نهادهای امنیتی ایران بر اساس سنتی نا نوشته، یک‌سال پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری در ایران، فشارها را برای سرکوب و ایجاد رعب و وحشت در مردم تشدید می‌کنند.

طی روزهای گذشته تعداد زیادی از مردم به ادارات «پلیس امنیت» خصوصا در شهر تهران به صورت تلفنی احضار گردیده‌اند.

ماموران «پلیس امنیت» پس از تماس با مردم اعلام می‌کنند که باید «جهت پاره‌ای از توضیحات» به این اداره مراجعه کنند.

بر اساس قانون، احضار تلفنی متهمین ممنوع است و ضابطان قضایی باید برای احضار افراد، از ابلاغیه‌های کتبی استفاده کنند، قانونی که در ایران به ندرت اجرا می‌شود.

گزارش‌های دریافتی خبرنگار «سحام» نیز حاکی از آن است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در حال طراحی دو اپلیکیشن پیام‌رسان ایرانی برای معرفی به کاربران ایرانی است.

این دو اپلیکیشن که مراحل نهایی طراحی خود را می‌گذراند، قرار است در اختیار سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و معاونت فنی وزارت اطلاعات قرار گیرد و همزمان با نا امن سازی پیام‌رسان تلگرام و قطع و وصل‌های مکرر آتی – که نارضایتی کاربران را در پی خواهد داشت – طی تبلیغات مجازی در اختیار کاربران قرار گیرد.

در صورت نهایی شدن این‌ پروژه، تمامی اطلاعات رد و بدل شده ایرانیان در فضای پیام‌رسان‌های موبایلی در اختیار این دو نهاد خواهد بود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *