پس از سه ماه بازداشت؛ افسانه بایزیدی تفهیم اتهام شد

افسانه بایزیدی، دانشجوی بوکانی که از سه ماه پیش در بازداشت می برد، طی روز های اخیر تفهیم اتهام شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، افسانه بایزیدی در روز دوشنبه یازدهم مردادماه به بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه اعزام گشته و قاضی اتهام وی را «ارتباط با یکی از احزاب کُرد» «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و توهین به رهبری» عنوان داشته است. این درحالی است که پیش تر خانم بایزیدی بایزیدی این اتهامات را در بازجویی ها رد کرده بود.

این فعال دانشجویی پس از سه ماه همچنان در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه نگهداری می شود.

نیروهای امنیتی روز پنچم اردیبهشت‌ماه سال جاری بدون نشان دادن هرگونه مجوز با مراجعه به منزل افسانه بایزیدی وی را بازداشت و به تفتیش منزل و ضبط وسایل پرداختند.

لازم به ذکر است که در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴، افسانه بایزیدی، در پی صحبت‌های انتقادی در مورد انتخابات در جمعی از دانشجویان، به اداره اطلاعات بوکان احضار و به مدت چند ساعت مورد تهدید و  بازجویی قرار گرفت.

شایان‌ذکر است که افسانه بایزیدی بوکانی که در مهرماه سال ۱۳۹۴ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و در تاریخ در ۳ آذرماه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به دو سال حبس تعزیری محکوم شد. پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر در روز چهارشنبه ۷ دی‌ماه سال جاری، حکم دو سال حبس تعزیری وی در دادگاه نخست به حالت تعلیق درآمد و در‌‌نهایت در روز پنجشنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۴ از زندان آزاد شد.

این فعال سیاسی پیش‌تر در آبان ماه ۱۳۹۲، به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت» بازداشت و سپس با تودیع وثیقه‌ای به مبلغ ١٠٠ میلیون تومان از زندان آزاد و به تحمل دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *