خودداری مسئولین زندان ارومیه از تحویل جسد محمد عبداللهی

روز سه شنبه ۱۹ مردادماه، مسئولین قضایی ارومیه از تحویل جسد محمد عبداللهی، زندانی سیاسی اعدام شده در زندان ارومیه، خودداری کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولین قضایی ارومیه روز سه شنبه ۱۹ مردادماه، به خانواده محمد عبداللهی اعلام داشته اند اجازه برگزاری مراسم ختم در هیچ مسجدی ندارند و همچنین از تحویل جنازه وی به خانواده خودداری کردند.

یک منبع نزدیک به خانواده عبدالهی با اعلام این خبر به فعالان حقوق بشر در ایران گفت: “رئیس زندان صبح امروز به خانواده محمد گفته است که ما جسد را به بیمارستان امام خمینی فرستادیم و بروید از آنجا تحویل بگیرید. بیمارستان هم به آن‌ها می گویند باید مجوز داشته باشید. وقتی به دادگاه مراجعه می کنند به شعبه ای نامشخص هدایت می شوند. در آن جا به آن‌ها می گویند حکم محمد اجرا شده و بروید برایش مراسم بگیرید اما در هیچ مسجدی حق ندارید مراسم بگیرید فقط در خانه خودتان. جنازه فرزندتان را هم تحویل نمی‌دهیم.”

محمد عبدالهی در ۴ فروردین ماه سال ۸۹ در منطقه مسکونی «باغ شایگان» بازداشت شد. وی در هنگام بازداشت مورد تیراندازی مستقیم نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران قرارگرفته و در پی اصابت گلوله به یکی از بیمارستان‌های نظامی سپاه در ارومیه منتقل و بعد از چند ساعت بستری شدن به بازداشتگاه حفاظت اطلاعات سپاه در شهر ارومیه منتقل شد.

محمد عبدالهی در مدت بازجویی در بازداشتگاه امنیتی ارومیه، علیرغم وضعیت نامساعد جسمانی ناشی از اصابت گلوله، بار‌ها از سوی بازجویان سپاه برای گرفتن اعترافات اجباری مورد ضرب شتم شدید با کابل و باتوم قرارگرفته، به‌طوری که دست و پای وی دچار شکستگی شدند.

بعد از ۹۱ روز نیروهای سپاه از بازداشتگاه حفاظت اطلاعات سپاه به زندان مهاباد منتقل و بعد از ۱۱ بار محاکمه و تفهیم اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد، در دادگاه شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی‌کیا، به اعدام محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر و پس‌ازآن از سوی دیوان عالی کشور تأیید گردید.

لازم به ذکر است که این زندانی سیاسی در مراحل بازپرسی از حق داشتن وکیل محروم بوده است.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *