به دلیل آلودگی هوا؛ سی درصد کودکان تهرانی راشیتیسم دارند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کمبود ویتامین D سبب پوکی استخوان در بزرگسالان و راشیتیسم در کودکان می‌شود، گفت که طبق آمار ۳۰درصد از کودکان تهرانی به علت آلودگی هوا و زندگی آپارتمانی به راشیتیسم مبتلا هستند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، علی‌اکبر سهیلی با بیان اهمیت نقش تغذیه بر تقویت استخوان‌ها اظهار داشت: “اسکلت بدن از یکسری ریزمغذی‌های مواد معدنی تشکیل شده که مهم‌ترین آن‌ها کلسیم و فسفر است، حدود ۹۹ درصد کلسیم و ۸۵ درصد از فسفر موجود در بدن در بافت استخوانی و دندانی به کار رفته است که این میزان بیانگر اهمیت این دو عنصر اساسی در ساخت اسکلت بدن است”.

ابتلای ۳۰ درصد از کودکان تهرانی به راشیتیسم

این متخصص تغذیه با اشاره به نوع سبک زندگی در شهرهای صنعتی گفت: متأسفانه در جامعه ما ابتلا به پوکی استخوان رو به افزایش است، حتی در تهران گزارش شده است که تا ۳۰ درصد کودکان تهرانی به علت آلودگی هوا و زندگی آپارتمانی مبتلا به راشیتیسم هستند. با توجه به اینکه مواد لبنی منبع بسایر خوبی برای تأمین کلسیم، فسفر، منیزیم و روی هستند باید از دامداران حمایت‌های لازم انجام شود تا بتوانند تولید این میان‌وعده‌ها را افزایش دهند.

سهیلی، در پایان خاطرنشان کرد: “قوت غالب ایرانی‌ها نان است، اما پوسته گندم را که حاوی کلسیم، منیزیم، فسفر، روی، آهن، نیاسین و ویتامین‌های گروهB است دور می‌اندازیم. امیدواریم در آینده به این ریزمغذی‌ها توجه بیشتری شود تا با تغذیه خوب و مناسب و پیشگیری بتوانیم هزینه‌‌های درمان را کاهش دهیم”.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *