۵۰۰۰ دانش‌آموز استثنایی اصفهانی در آستانه خانه‌نشینی

حال ناخوش مدارس استثنایی استان اصفهان و احتمال خانه‌نشینی ۵ هزار دانش‌آموز اصفهانی. شاید کمتر از دیگر دانش‌آموزان دیده شوند. بسیاری از مدارسشان در گوشه و کنار شهر پنهان شده تا کسی از حال آن‌ها با خبر نشود. تعداد کم مدارس نیز نمکی بر زخم دانش‌آموزان استثنایی اصفهان است و این در حالی است که آموزش‌وپرورش حتی در تامین هزینه‌های رفت‌وآمد این دانش‌آموزان نیز مانده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مدیر اداره آموزش و پرورش استثنایی استان اصفهان گفت: در مجموع می‌توان گفت که کل دانش‌آموزان با نیازهای خاص استان به همراه دانش‌آموزان مرزی ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر هستند که از این تعداد هفت هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز با نیازهای خاص هستند.

وی در ادامه اشاره کرد همچنین پنج هزار و ۱۰۰ دانش‌آموز با نیازهای خاص در مدارس خاص تحصیل کرده و دو هزار و ۱۰۰ نفر از این دانش‌آموزان نیز تحت طرح تلفیقی فراگیر در کنار دانش‌آموزان عادی مشغول به تحصیل هستند. به صورت میانگین می‌توان گفت که سالانه ۲۵۰ دانش‌آموز با نیازهای خاص وارد مدارس استثنایی استان اصفهان می‌شوند.

او اضافه کرد از ۱۳۶ فضای موجود ۱۸ مرکز ویژه یادگیری است و مابقی مدارس آموزشی عمومی. اما در خصوص استاندارد بودن و سلامت فضای  فیزیکی ۱۱۸ مدرسه ویژه دانش‌آموزان خاص استان اصفهان نیز باید گفت که در حال حاضر تنها ۳۰ درصد از این مدارس با استانداردهای تعریف شده نزدیک است و ۷۰ درصد از این مدارس به بازسازی، نوسازی و تعمیر اساسی نیاز دارند.

خانم ازغنده گفت: باید توجه داشته باشیم که برخی از این فضاهای آموزشی بخش‌های اضافی و غیر قابل استفاده همچون انبار برخی از مدارس بوده که در اختیار دانش‌آموزان با نیازهای خاص قرار گرفته است. همچنین بسیاری از این مدارس نیز تخریبی بوده و باید به صورت کامل بازسازی شوند.

وی ادر ادامه گفت: در حال حاضر با جمعیت فعلی دانش‌آموزان خیلی از مدارس تخریبی و نیاز به نوسازی دارند اما حتی اگر تخریبی‌ها را هم حساب کنیم در بخش دانش‌آموزان آسیب جسمی حرکتی در شهر اصفهان و در مناطق پرجمعیت مانند نجف‌آباد نیاز به مدرسه مناسب‌سازی‌شده داریم.

همچنین دانش‌آموزان با آسیب بینایی در حال حاضر در مدارسی با شرایط بسیار نامناسب مشغول به تحصیل هستند و نیاز به راه‌اندازی مجتمع آموزشی کامل و بزرگ دارند تا همه مقاطع تحصیلی را داشته باشد.

 وی بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که جمعیت فعلی که ما با عنوان دانش‌آموزان با نیاز ویژه می‌شناسیم حداقل دو سوم جمعیت واقعی دانش‌آموزان با این شرایط در استان اصفهان است. بنابراین ما هنوز نتوانسته‌ایم یک سوم دانش‌آموزان استثنایی را وارد مدرسه کنیم.

خانم ازغنده گفت: مشکل شدید در زمینه اعتبارات داریم. مشکل اساسی ما این است که راه‌های کسب درآمد نداریم و وابسته به اعتبارات دولتی هستیم.

خیرین هم معمولا آموزش‌وپرورش استثنایی را با بهزیستی اشتباه می‌گیرند و کمتر به سمت ما می‌آیند. وقتی دولت اعتبار لازم را نداشته باشد ما آسیب می‌بینیم مانند چند سال اخیر در شرایط بدی به سر برده‌ایم.

وی عدم دسترسی کافی به مدارس استثنایی و بالا بودن هزینه‌های ایاب‌وذهاب را از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دانش‌آموزان استثنایی استان اصفهان بیان کرد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *