۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست بیکارند

قادر رحمان‌زاده، دانشجوی رشته محیط زیست و مؤسس کارزار حمایت از اشتغال فارغ‌التحصیلان محیط زیست بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست در ایران را حدود ۵۰ درصد دانست و گفت تمام تلاش این کارزار آن است که آمار بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست کاهش پیدا کند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از زمانه، کمپین حمایت از اشتغال فارغ التحصیلان محیط زیست با حمایت بیش از ۱۰۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست و استادان این رشته از دانشگاه‌های مختلف و فعالان حوزه محیط زیست آغاز به کار کرده است.

قادر رحمان‌زاده به این سایت گفت: «یکی از مهمترین اهداف کوتاه‌مدت این کمپین، تلاش برای تغییر تصمیم وزارت آموزش و پرورش و تدریس درس انسان و محیط زیست توسط تحصیل‌کردگان رشته محیط زیست است.»

رحمان‌زاده تلاش برای «نظارت دانش‌آموختگان رشته محیط زیست بر صنایع آلاینده، تشکیل نظام مهندسی محیط زیست، تأسیس مدارس طبیعت و پرداختن به موضوع بازیافت» را از دیگر اهداف این کارزار عنوان کرد.

او گفت: «فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست بیشترین آمار بیکاری را در میان رشته‌های دانشگاهی به خود اختصاص داده‌اند در صورتی که امروز در دنیا رشته محیط زیست اهمیت فزاینده پیدا کرده است و محیط زیست و مسائل مرتبط با آن از اولویت‌های اول کشورهای پیشرفته یا توسعه یافته است.»

رحمان‌زاده وضعیت محیط زیست در ایران را «تأسف‌بار» خواند و گفت: «هر روز بر دامنه تخریب محیط زیست کشورمان افزوده می‌شود و وضعیت نامطلوب آن شدت پیدا می‌کند.»

او دلیل عمده تخریب محیط زیست در ایران را «استفاده نکردن از نیروی متخصص محیط زیستی و دانشجویان این رشته در الگوی توسعه ملی» عنوان کرد.

کارزار حمایت از اشتغال فارغ‌التحصیلان محیط زیست قصد دارد درخواست‌های اعضای خود را در نامه‌ای به مجلس ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش ارایه کند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *