با تهدید وزارت اطلاعات مراسم سالگرد شاهرخ زمانی لغو شد

مراسم سالروز فوت شاهرخ زمانی، فعال کارگری، در پی تهدید وزارت اطلاعات لغو گردید.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، تعدادی از فعالان کارگری، صنفی و آشنایان شاهرخ زمانی که قصد برگزاری اولین مراسم سالگرد فوت این فعال کارگری را داشتند، در پی تماس و تهدید مأموران وزارت اطلاعات از این اقدام خودداری کردند.

شاهرخ زمانی، فعال کارگری، در ۲۲ شهریورماه سال ۹۴، به علت سکته مغزی در پنجمین سال از دوران محکومیت خود در زندان رجایی‌شهر کرج درگذشت.

آقای زمانی در سال ۱۳۹۰ به اتهام تلاش برای تشکیل سندیکای کارگری به یازده سال زندان محکوم شده بود. او در سال اخیر در زندان‌های دیگری مثل تبریز، یزد و قرل حصار هم زندانی بود، ۳۶ روز را هم در انفرادی گذرانده و مدتی هم اعتصاب غذا کرده بود.

وی در مدت حبس حتی برای ازدواج دختر و مرگ مادرش هم اجازه مرخصی پیدا نکرده بود.

آقای زمانی سال پیش در نامه‌ای به احمد شهید گزارشگر ویژه امور حقوق بشر در ایران از ارعاب و تهدید خود و اعمال فشار به خانواده‌اش شکایت کرده و از یکی از کارشناسان دیوان‌عالی کشور نقل قول کرده بود که در حق او “اجحاف” شده و “کوچکترین ادله قانونی و محکمه پسندی که قاضی بتواند این حکم را بدهد موجود نیست.”

او در این نامه نوشته بود: “یکی از افراد حقوق بشر اسلامی در تهران در مقابل پیگیری زیاد پرونده به همسر من گفته است خانم چیزی از اینجا عاید شما نخواهد شد تصمیم جای دیگری گرفته شده است. شما تنها به حقوق بشر جهانی می‌توانید مراجعه کنید.”

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *