ادامه روند بازداشت غیر موجه مولوی امان الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوهی

با گذشت بیش از ده ماه از بازداشت مولوی امان الله و حافظ عبدالرحیم کوهی و اثبات بی گناهی این دو روحانی و قول رئیس اطلاعات زاهدان آقای شریفی مبنی بر ازادی این دو روحانی، پرونده این دو تن همچنان در کشاقوس راهروهای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در اتاق بازجو و بازرس پرسه می زند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، دو هفته قبل طی جلسه دادگاه قرار بازداشت مولوی امان الله و حافظ عبدالرحیم کوهی یک ماه دیگر تمدید شد. این چهارمین بار است که قضیه بازداشت این دو روحانی اهلسنت تمدید میشود.

مولوی امان الله بلوچی مدرس یکی از مکتب های حوزه علیمه کوه ون سرباز و حافظ عبدالرحیم کوهی مدرس مکتب دینی دو تن از روحانیون منطقه سرباز اند که در مورخ( ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ) از سوی مامورین سپاه و اطلاعات بازداشت شدند.

اتهام وارده به این دو روحانی “بمب گذاری و ایجاد ناامنی در منطقه” اعلام شده است در حالی که آنها بارها اتهامات وارده را رد کرده اند.

پس از بازداشت این دو روحانی علما و ریش سفیدان به همراه مردم سرباز در پی نوشت طوماری و امضا مبنی بر بی گناهی این دو روحانی از وزارت اطلاعات خواهان آزادی آنان شدند.

پس از بازداشت این دو روحانی و در خواست علما و مردم مبنی بر آزادی این دو روحانی ، وزارت اطلاعات به همراه یک تیم ۴۰ نفره متشکل از مامورین وزارت و سپاه به حوزه علمیه کوه ون سرباز مراجعه و آقای شریفی رئیس اطلاعات زاهدان در این جلسه مبنی بر بی گناهی این دو روحانی “اعتراف” و اعلام داشتند بزودی پرونده بازداشت آنان مختومه اعلام و آزاد می شوند.

این دو زندانی در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ از بازداشتگاه سپاه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

اما با گذشت دو ماه از قرار جلسه و مختومه اعلام نمودن پرونده بازداشت این دو روحانی، وزارت اطلاعات با مراجعه مجدد به حوزه علمیه لیست ۲۳ نفره ای از جوانان و طلاب مدرسه را در اختیار مدیر حوزه کوه ون قرار داده و اعلام داشته است دو روحانی بازداشت شده پس از تعهد دادن این بیست و سه نفر مبنی بر اینکه “بار دیگر در منطقه ناامنی ایجاد نکند” آزاد خواهند شد.

این در حالی است که افراد مورد نظر همه در داخل کشور زندگی می کنند و بر اساس گفته خود و خانواده هایشان “هیچکدام اقدامی بر خلاف امنیت انجام نداده اند”

پرونده ای که تشابهی زیادی با موضوع بازداشت شدگان نصیر آباد دارد.

همچنین قرار است طی ماه آینده پس از عید قربان مجددا اکیپی از وزارت اطلاعات به حوزه علمیه کوه ون سرباز مراجعه کند.

به گفته یکی از اساتید حوزه علمیه کوه ون: “وزارت اطلاعات در حال پرونده چینی و اتهام تراشی های بی مورد دیگری است تا روند آزادی این دو روحانی بی گناه را وارد مرحله شکننده و سختی نماید.”

وی که خواسته نامش فاش نشود افزود: “با ارائه لیست ۲۳ تن دیگر از طلاب و جوانان به نوعی وارد مرحله فشار شده و گویا نیاز است تا باری دیگر پس از رسوایی پرونده راسک و نصیراباد این بار حوزه علمیه کوه ون سرباز را نشانه برود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *