عدنان حسن‌پور پس از تحمل ده سال زندان آزاد شد

عدنان حسن‌پور روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی کُرد بعد از ده سال، صبح امروز از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، امروز، بیستم شهریورماه، عدنان حسن‌پور، روزنامه‌نگار کُرد از قدیمی‌ترین روزنامه‌نگاران زندانی در ایران، پس از سپری نمودن ١٠ سال حبس از زندان آزاد گردید.
عدنان حسن‌پور سال ۸۶ بازداشت و در بیست‌ودوم خردادماه همان سال به اتهام محاربه، به اعدام محکوم شد، با درخواست وکیل وی پرونده مورد بررسی مجدد در دیوان عالی کشور قرار گرفت که متعاقب این بررسی، حکم اعدام به ۳۱ سال حبس برای این روزنامه‌نگار و فعال مدنی تغییر یافت.
در سال ۸۹ وکیل‌مدافع وی اعلام کرد حکم او به ۱۵ سال کاهش یافته و در نهایت در تیرماه سال ۹۴ بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی و اعمال ماده ۱۳۴، حکم حسن‌پور به ۱۰ سال حبس تقلیل یافت.
این روزنامه‌نگار کُرد، پیش از بازداشت عضو تحریریه “هفته نامه ئاسو” بوده که به دو زبان کردی و فارسی منتشر می‌شد. این هفته‌نامه در سال ۱۳۸۴ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی توقیف شد.
گفتنی‌ است هفته‌نامه دوزبانه «ئاسو» در سال ۱۳۸۴ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی توقیف شد.
این روزنامه نگار کُرد در سال‌های گذشته، در زمان گذراندن حبس، جایزه آزادی مطبوعات سال ۲۰۰۷ را از شعبه‌ سوئد سازمان جهانی گزارشگران بدون مرز به دلیل فعالیت در کشوری که در آن «مطبوعات تحت فشار همه‌جانبه قرار دارد» دریافت کرد و در همان سال موفق به کسب «جایزه آزادی مطبوعات» از ایتالیا شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *