وخامت حال آیت الله نکونام در زندان ساحلی قم/ عدم دسترسی به دارو و رسیدگی درمانی

آیت الله نکونام، روحانی منتقد، علیرغم وخامت حال، هم‌اکنون محروم از رسیدگی درمانی در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولین زندان ساحلی قم از دسترسی آیت الله نکونام به داروهای تجویزشده از سوی پزشک معالج، ممانعت به عمل می‌آورند. این در حالی است که این روحانی سالخورده از بیماری‌های مختلفی رنج می‌برد و نیازمند رسیدگی درمانی در زندان می‌باشد.

وی در اوایل مردادماه نیز در پی وخامت حال به بیمارستان منتقل و به دستور دادگاه ویژه روحانیت بار دیگر به زندان بازگردانده شد.

بنا به بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش‌دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.

لازم به توضیح است که این روحانی پیش تر در انفرادی دچار سکته مغزی شده و به دلیل عدم رسیدگی مسئولین به وضعیت وی هم اکنون از عوارضی همچون قند و فشار خون بالا٬ افتادگی پلک‌ها و کم شدن بینایی٬ لمس شدن طرف چپ بدن٬ نارسایی در عمل قلب٬ کلیه‌ها و تیروئید رنج می برد.

آیت الله نکونام پس از آنکه از مواضع آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت انتقاد کرد، در یازده دی ماه سال ۹۳ بازداشت و به سلول انفرادی در زندان قم منتقل شد. وی پس از دو ماه حبس در انفرادی به دلیل سکته مغزی به بیمارستان انتقال می یابد. این روحانی منتقد بدون شاکی خصوصی در دادگاهی، به دو سال حبس محکوم شده که پس از اعتراض دادستانی، به پنج سال افزایش پیدا کرده است.

حکم دادگاه بدوی در شرایطی به آیت‌الله نکونام ابلاغ شده که او هوشیاری کامل نداشته و در پی سکته مغزی در بیمارستان به سر می برده است. این روحانی تاکنون چندین بارهم به این موضوع اعتراض کرده و دو نامه نوشته اما تاکنون جوابی از مسئولین نگرفته است.

پس از بازداشت نکونام، دادگاه ویژه روحانیت قم از توزیع رساله‌ این روحانی جلوگیری کرده و کلیه کتاب‌های او را جمع آوری کرده است. به نوشته وب سایت شخصی نکونام، او بیش از یک صد مقاله و کتاب در عنوان‌های مختلف فقهی و معرفتی دارد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *