شش سال بی خبری از دندانپزشک تبریزی مفقودشده و پرهیز مسوولان از پاسخگویی به خانواده

پدر علیرضا پیری، دندانپزشک تبریزی که از ۲۹ دی ماه ۱۳۸۹ ناپدید شد گفت که بیش از ۶ سال است هیچ خبری از سرنوشت فرزندش ندارد و هیچ یک از پی گیری‌های او و خانواده‌اش از نهادهای قضایی و امنیتی نتیجه‌ای نداشته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین بین المللی، محمدحسن پیری گفت که ۴ روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه ۱۳۹۲ از دفتر رهبر جمهوری اسلامی با او تماس گرفته شده و قول پیگیری وضعیت پسرش را داده اند اما تاکنون هیچ خبری نشده است.

علیرضا پیری، دندانپزشک اهل و ساکن تبریز به گفته خانواده اش ۲۹ دی ماه ۱۳۸۹ هنگام بازگشت از مطب خود ناپدید شده است. به گفته آنها این دندانپزشک هیچ فعالیت سیاسی نداشته ولی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، مغازه او ستاد تبلیغاتی میرحسین موسوی، نامزد این انتخابات بوده است.

محمدحسن پیری، پدر علیرضا پیری گفت که اداره آگاهی تبریز، پرونده ای جنایی برای علیرضا پیری درست کرده اما او و خانواده اش فکر می کنند فرزندشان بازداشت شده است اما نه دلیل این بازداشت را می دانند و نه از سرنوشت او خبری دارند.

آقای پیری در پاسخ به این سوال که چرا فکر می کنید پسرتان بازداشت شده است گفت: «ماشین پسرم را در یک پارکینگ طبقاتی انداخته بودند نگهبان پارکینگ به ما گفت که سه نفر پسرم را با یک پژوی تیره رنگ برده اند. دوربین پارکینگ هم همان روز قطع بوده و هیچ چیزی به اداره اگاهی ندادند. در خود آگاهی می گفتند که چرا باید دوربین قطع باشد؟ گفتند دست مسولان پارکینگ نبوده که دوربین را قطع کند از بالا بوده. اما توضیح ندادند به ما که چرا و چطور دوربین قطع بوده. از طرفی جلوی ماشین پسرم در پارکینگ زنجیر کشیده بودند و البته ماشین را در طبقه اختصاصی پارکینگ انداخته بودند که آدم های شخصی نمی توانند آنجا ماشین را نگه دارند.دسته چک و تمام مدارک پسرم هم در ماشین بود و در تمام این ۶ سال هم حتی یک ریال از حساب بانکی او کم نشده است. برای همین ما فکر می کنیم او را بازداشت کرده اند و قضیه سیاسی بوده اما هیچ مدرکی نداریم و از سوی هیچ ارگانی نه تایید می کنند و نه تکذیب. بلاتکلیف مانده ایم و نمی دانیم.» او افزود: «دست ما به هیچ جایی بند نیست. یک پرونده کلفت جنایی درست کرده اند که فکر ما سوق بدهند به سمتی که بگویند که پسر ما را عده ای گرفته اند اخاذی کرده و کشته اند. اما این را هم نمی توانند ثابت کنند.»

پدر علیرضا پیری گفت که اداره اگاهی تبریز در نهایت به خانواده او گفته است که «ما تحقیقات را تکمیل کرده ایم، این پرونده از دست ما خارج است و کاری از دست ما بر نمی آید.»

خانواده علیرضا پیری به گفته خود از اداره اطلاعات تبریز، دادستانی این شهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دادسرای اوین و دفتر رهبر جمهوری اسلامی هم پی گیری کرده‌اند و خواستار روشن شدن وضعیت و سرنوشت او شده اند. محمدحسن پیری گفت: «ما به بیت رهبری نامه داده بودیم ۴ روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ به ما زنگ زدند و گفتند که رهبر دستور داده قضیه شما را پی گیری کنیم ببینیم جریان شما چی است. ما هم هرچیزی پرسیدند جواب دادیم گفتند در ظرف ۷۲ ساعت به شما خبر می دهیم . حالا اما سه سال انتخابات گذشته و هیچ خبری از آنها نشد و به پی گیری‌های ما هم دیگر جواب ندادند. کاش به ما زنگ می زدند و می گفتند دست ما نیست. این را هم نمی گویند و ما سرگردان مانده ایم.»

پدر علیرضا پیری گفت: «آدم های مختلف به ما مراجعه می کردند و می گفتند که علیرضا را در بازداشتگاه اطلاعات دیده اند. بعد هم گفتند که مدتی در بیمارستان روانی امین اباد بستری بوده آنجا هم مراجعه کردیم گفتند اسمی اینجا ثبت نشده است. نمایندگان مجلس هم یکی نامه به اطلاعات می داد یکی نامه به دادستانی و بعد تمام می شد یعنی نه جوابی می دادند نه کمکی می شد. مستاصل مانده ایم که چه بکنیم حتی برای اینترپل (پلیس بین المللی) نامه نوشتیم از آنجا هم جوابی نگرفتیم.هیچ کسی هیچ کاری برای ما نکرد.»

محمدحسن پیری گفت که تنها خواسته اش این است که سرنوشت و وضعیت فرزندش مشخص شود: «پسر من آدم سیاسی نبود اما ما یک ادم دغدغه مند بود دیگر بزرگتر از میرحسین موسوی و آقای تاج زاده که نیست یک ادم خیلی معمولی بود که سرش به کار خودش بود. دندانپزشک بود و از صبح تا شب در مطب اش بود. اینطور نبود که همه چیز را ول کند دنبال فعالیت سیاسی باشد اما دغدغه مند بود. نمی دانیم شاید جایی حضور داشته که آن حضور را برایش جرم کرده اند خود ما هم مانده ایم.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *