احمد عسگری به مرخصی آمد

روز جاری، احمد عسگری، روزنامه‌نگار در بند، به مرخصی چهار روزه اعزام شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، احمد عسگری، روزنامه‌نگار محبوس در بند هشت اوین، امروز پنجشنبه پانزدهم مهرماه، به مرخصی چهار روزه آمد.

گفتنی است که مسئولان قضایی همچنان از رسیدگی به وضعیت پرونده احمد عسگری، سر باز می‌زنند. در طی عفو عید فطر سال ۱۳۹۴، محکومیت احمد عسگری به دوسال‌ونیم کاهش یافت و از آن زمان مادر وی با مراجعات مکرر به دادستانی و ارائه مدارک پزشکی دال بر ابتلای وی به صرع و تشنج، خواستار قرار گرفتن پرونده فرزندش ذیل عنوان «عدم تحمل کیفر پزشکی» شده که تاکنون به جایی نرسیده است.

احمد عسگری برای اولین‌بار در سال ۱۳۸۸ به اتهام شرکت در ستاد میرحسین موسوی و وبلاگ‌نویسی توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و بعد از ۳۳ روز با تودیع وثیقه ۷۰ میلیونی از زندان آزاد شد. وی در آبان‌ماه سال ۱۳۸۹ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به ۳ سال حبس محکوم گردید که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به تعلیق در آمد.

عسگری در خردادماه سال ۱۳۹۲ توسط وزارت اطلاعات بازداشت و مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت که در نتیجه آن دندان‌های ردیف بالای او شکسته شد و به دلیل ضربات وارد‌شده به سرش دچار حملات شدید صرع و تشنج شد. ماموران وزارت اطلاعات بیش از سه ماه او را در انفرادی نگه داشته و تحت فشار قرار دادند تا به ارتباط با شبکه‌های حقوق بشری خارج از کشور اعتراف کند و در نهایت وی در ۱۶ مهرماه سال ۱۳۹۲ با تودیع وثیقه آزاد شد.

همچنین وی برای دومین‌بار در زمستان سال ۱۳۹۲ توسط وزارت اطلاعات بازداشت و پس از چهار ماه بازداشت موقت به اتهام «انتشار اخبار زندانیان سیاسی از جمله حسین رونقی‌ملکی و نوید خانجانی»، «فعالیت ضدامنیتی در پوشش خیریه و همیاری اجتماعی»، «دیدار و عیادت از خانواده زندانیان سیاسی از جمله سیامک قادری، عبدالفتاح سلطانی و نسرین ستوده» و «حضور در اعتراضات عاشورای ۸۸» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به پنج سال زندان محکوم شد و حکم زندان وی عینا در شعبه ۳۶ به ریاست قاضی زرگر تأیید شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *