یک متهم در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارد

یک متهم به قتل که حکم اعدامش به خاطر عدم پیگیری خانواده اولیای دم اجرا نشده بود، صبح دیروز با حضور وکیل اولیای دم و درخواست قصاص، بار دیگر به اجرای حکم اعدام نزدیک شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از شهروند، این متهم در شعبه ٧۴ سابق دادگاه کیفری استان تهران در مقابل هیأت قضائی ایستاد و از خودش دفاع کرد. هیأت قضائی نیز به درخواست اولیای دم، او را به قصاص، ١۵‌سال زندان، ١۵۴ ضربه شلاق و پرداخت دیه به زن جوان محکوم کردند. این حکم به تأیید قضات شعبه ١۶ دیوانعالی کشور رسید و به مرحله اجرا درآمد، اما درست هنگام اجرای حکم، اولیای دم به دادسرا نیامدند و با عدم حضور خود، اجرای این حکم را تعویق انداختند، تا این‌که بعد از گذشت ٧‌سال ، درحالی ‌که بهنام بلاتکلیف مانده بود، با نوشتن نامه‌ای و با توجه به تصویب قانون جدید از دادگاه خواست تا تکلیفش بعد از ٧سال روشن شود. بنابراین قرار شد قضات شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران صبح دیروز جلسه رسیدگی به درخواست این مرد ۴۴ساله را برگزار کنند. این متهم قرار بود که طبق ماده ۴٢٩ قانون مجازات اسلامی جدید محاکمه شود اما در این میان وکیل اولیای دم در دادگاه حاضر شد و تکلیف این پرونده را روشن کرد. وی به هیأت قضائی گفت: «اولیای دم این پرونده درخارج ازکشور اقامت دارند و نمی‌دانستند که باید این پرونده را پیگیری کنند. درجریان روند رسیدگی هم نبودند. برای همین نتوانستند هنگام اجرای حکم در دادسرا حاضر شوند، اما حالا به محض اطلاع از این موضوع، اعلام کرده‌اند که برای اجرای حکم اعدام حاضر هستند. آنها همچنان درخواست قصاص دارند.»

بنابراین با روشن‌شدن این موضوع قضات دادگاه نیز پرونده را برای اجرای حکم قصاص به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی برگرداندند و قرار است این حکم به ‌زودی اجرا شود. بنابراین زندانی بار دیگر در یک‌قدمی چوبه دار قرار گرفت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *