درخواست احمد شهید برای آزادی سه ایرانی دارای تابعیت دوگانه از مقامات جمهوری اسلامی

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه ای در روز جمعه شانزدهم مهرماه، خواستار آزادی فوری سه ایرانی دارای تابعیت دوگانه شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، احمد شهید در بیانیه خود از وضعیت سه شهروند با تابعیت دوگانه از جمله نازنین زاغری-رتکلیف، باقر نمازی وکمال فروغی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی آنان شده است.

بنا به این گزارش، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به وضعیت نامساعد باقر نمازی وکمال فروغی در زندان، نسبت به بازداشت این دو زندانی کهنسال اعتراض کرد.

باقر نمازی ۸۰ ساله که تابعیت آمریکایی نیز دارد، از بهمن‌ماه پارسال به اتهام‌های نامشخص در بازداشت به سر می‌برد و به وکیل دسترسی ندارد.

کمال فروغی ۷۷ ساله که همزمان تابعیت بریتانیایی دارد، نیز اردیبهشت سال ۱۳۹۰ بازداشت و به اتهام جاسوسی و در اختیار داشتن نوشیدنی‌های الکلی به هشت سال زندان محکوم شده است.

خانم زاغری رتکلیف، ۳۷ ساله، روز ۱۵ فروردین (۳ آوریل) هنگامی که پس از دیدار چند روزه با خانواده خود در ایران در حال بازگشت به بریتانیا بود، توسط مأموران اطلاعات سپاه پاسداران در فرودگاه تهران بازداشت شد. وی اخیرا به پنج سال حبس محکوم شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *