هشدار عفوبین الملل درباره اعدام قریب الوقوع زینب سکانوند، زندانی ۲۲ ساله

سازمان عفو بین الملل، روز جمعه شانزدهم مهرماه، با انتشار بیانیه ای نسبت به اعدام قریب الوقوع زینب سکانوند، زندانی ۲۲ ساله، هشدار داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل در این بیانیه که در شانزدهم مهرماه منتشر شده است، ضمن اشاره به احتمال اجرای حکم اعدام زینب سکانوند در طی هفته آینده، خواستار توقف آن شد.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه اعلام کرد؛ زینب سکانوند متهم است در ۱۷ سالگی همسر خود را به قتل رسانده و در سال ۹۲ به اعدام محکوم شده است. حکم این زندانی تا روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه در زندان ارومیه اجرا می گردد.

زینب سکانوند، زندانی باردار محکوم به اعدام، جهت وضع حمل روز جمعه ۹ مهرماه ساعت ۱۲ ظهر از بند زنان زندان مرکزی ارومیه به یکی از بیمارستان‌های ارومیه منتقل شده اما بعد از چند ساعت جنین این زن زندانی مرده به دنیا آمده است. در پی مرگ جنین، روز دوشنبه ۱۲ مهرماه، این زندانی به اجرای احکام زندان مرکزی ارومیه احضار شده و به او اعلام گشته است که طی هفته‌های آینده احتمال اجرای حکمش وجود دارد.

زینب سکانوند لکران، متولد سال ۷۳، در سن ۱۵ سالگی مجبور به ازدواج با فردی شده بود. وی بعد از دو سال زندگی مشترک، در سن ۱۷ سالگی در تاریخ ۱۱ اسفندماه سال ۹۰، به اتهام قتل همسرش دستگیر می‌گردد.

این زندانی پس از دستگیری به زندان خوی منتقل و در سال ۹۲، بعد از صدور حکم قصاص به زندان مرکزی ارومیه انتقال یافت. وی در چند سال اول، اتهام قتل همسرش را پذیرفت، اما از سال گذشته منکر انجام این قتل بوده و اعلام داشته که او به‌جای کس دیگری این قتل را بر گردن گرفته است.

گفتنی‌است بعد از تحقیقات پلیس یکی از اعضای خانواده مقتول نیز بازداشت‌ شده و بعدا به دلیل نبود مدارک آزاد شد.

یک منبع مطلع درباره این زندانی گفت: «زینب به دلیل فقر مادی و نگاه سنتی خانواده در شرایط خیلی سختی زندگی می‌کرده تا این‌که با این مرد آشنا و از روی ناچاری مجبور شده با این مرد از خانه فرار کند و بعد از مدتی با رضایت خانواده و دادن مقداری پول از سوی همسرش به خانواده‌اش، رسماً با اجازه خانواده توانسته با او ازدواج کند. به دلیل این‌که زینب از روی ناچاری مجبور به ازدواج شده بود در طول دو سال زندگی مشترک چندین‌بار توسط همسرش مورد ضرب‌وشتم قرارگرفته؛ در سال ۹۰ زینب به پلیس مراجعه کرده و اعلام کرده بعد از ضرب‌وشتم شدن توسط همسرش، وی را به قتل رسانده است.»

بنا بر این گزارش، این منبع درباره وضعیت این زندانی می‌افزاید: «زینب در این مدت که بیش از ۴ سال حبس می‌باشد از لحاظ روحی خیلی به هم‌ریخته است و همه زندانیان بند نسوان نسبت به سرنوشت تلخ وی نگران می‌باشند. همچنین او به دلیل بی‌کسی سال گذشته با یک مرد زندانی ازدواج‌کرده و باردار شد.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *