خواهر محمد علی طاهری: پس از قرار منع تعقیب نمی دانیم دیگر به چه دلیل با آزادی او ممانعت می شود

خواهر محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» گفت آقای طاهری در اعتراض به ادامه حضور در زندان علیرغم حکم برائت و منع تعقیب از روز ۲۹ سپتامبر دست به اعتصاب غذا (تر) زده است. خانم آذر دخت طاهری گفت: «طبق آنچه محمود علیزاده طباطبایی، وکیل برادرم به ما گفت برای او حکم برائت از اتهام فساد فی الارض صادر شده و همچنین برای اتهام سب النبی، ارتداد و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی از طریق عضویت در سازمان چریک های فدایی خلق منع تعقیب صادر شده و به این شکل باید دیگر آزاد شود اما نمی دانیم به چه دلیل از آزادی او ممانعت می شود.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین بین المللی، آذر دخت طاهری با اظهار اینکه محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای طاهری طی مراجعه اش به دادگاه در اوایل مهرماه متوجه احکام منع تعقیب برادرش شده است، گفت: «حتی مسولان به خودشان این زحمت را نداده اند که برای نگهداری او حکم بازداشت موقت صادر کنند. همین طور غیرقانونی در زندان نگهش داشتند که نشان دهند آنها اگر بخواهند می توانند در هر شرایط غیرقانونی فردی را در زندان نگه دارند. من به شدت نگران وضعیت او هستم. شش سال است که در انفرادی های زندان اوین به سر می برد و این بدترین شکنجه برای یک انسان است. برادرم در اعتراض به آزاد نشدنش دست به اعتصاب غذا زده و این چندمین اعتصاب غذای او در طی این سالهاست.»

آذر دخت طاهری با اشاره به اینکه یک روز پس از ملاقات آقای طباطبایی با محمد علی طاهری در زندان اوین در تاریخ دوم اکتبر، آقای طاهری در زندان مورد آزار و تهدید قرار گرفته است، گفت: «ما شنیدیم یک روز پس از ملاقات آقای طاهری با وکیلش در زندان، بازجویی به نام آقای رحیمی که در واقع بازجو همیشگی برادرم است به همراه فردی که ماسکی به روی صورتش داشته یک روز پس از این دیدار به نزد او رفتند و او را به اتاقی که معروف به اتاق آینه است برده اند. ظاهرا یک دیوار این اتاق با آینه پوشانده شده، در آنجا وقتی آقای طاهری اعتراض می کند چرا هنوز در زندان است به او می گویند مگر تو حکم تبرئه ات را دیده ای؟ این حکم صحت ندارد. ما مجددا بازجویی ها را از تو شروع می کنیم. آنها سعی کردند با حرف هایشان او را عصبانی کنند و حتی به درگیری هم کشیده شده است.»

محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» در تاریخ ۱۴ اردبیهشت ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد . به اتهام های توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام، رابطه نامشروع «تماس با مچ دست زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیر مجاز از عناوین علمی پزشکی جمعا به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجددا به اتهام مفسد فی الارض که قبلا در پرونده اش بررسی شده بود، بازجویی شد. دادگاه او برای این اتهام در اسفند ماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خرداد ماه ۱۳۹۴ به این اتهام از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. وکلای او به این حکم اعتراض کردند.

سعید خلیلی، یکی از وکلای آقای طاهری روز ۲۹ آذر ماه از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور نقض و ارسال آن به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد خبر داد. طبق گفته خواهر محمد علی طاهری، مدتی پس از آن، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب حکم برائت آقای طاهری از اتهام فساد فی الارض را صادر کرد.

آذر دخت طاهری در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۵ اشاره کرد که جریمه نقدی ۹۰۰ میلیون تومانی کاملا پرداخت شده و آقای طاهری نیز بیش از دوران پنج سال حکمش را گذرانده است. در حال حاضر نیز طبق گفته وکیلش، برای دیگر اتهامات آقای طاهری قرار منع تعقیب صادر شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *