خواهر محمدعلی طاهری: از برادرم هیچ خبری در دست نیست، اگر اتفاقی برای او بیفتد مقامات زندان اوین مسوول هستند

خواهر محمدعلی طاهری، با اظهار اینکه از روز سه شنبه ۲۷ مهرماه هیچ اطلاعی از او در دست نیست، گفت: «محمود علیزاده طباطبایی، وکیل برادرم روز چهارشنبه به همسر ایشان گفته است که او به دنبال اعتصاب غذا سه شنبه شب به اغما رفته و پس از آن به بیمارستان بقیه الله منتقل شده است اما خانواده اش نتوانستند او را در بیمارستان بقیه الله پیدا کنند و مسوولان زندان اوین هم تاکنون هیچ پاسخی نداده اند که آقای طاهری کجاست. هر اتفاقی برای آقای طاهری بیفتد ما مسوولان زندان اوین را مقصر و مسوول می دانیم.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین بین المللی، محمدعلی طاهری، موسس «عرفان حلقه» که بیش از پنج سال پیش بازداشت و زندانی شده است از روز پنج شنبه ۸ مهر ماه ( ۲۹ سپتامبر) در اعتراض به عدم آزادیش علیرغم حکم برائت و منع تعقیب دست به اعتصاب غذا (تر) زد و در حال حاضر ۲۱ روز از اعتصاب غذای او می گذرد.

آذر دخت طاهری خواهر این زندانی عقیدتی گفت: «روز سه شنبه طبق روال هفتگی قرار بوده آقای طاهری با خانواده اش تماس تلفنی بگیرد اما هیچ تماسی نگرفت، روز چهارشنبه که روز ملاقات است همسرش به زندان اوین برای ملاقات رفت اما مسوولان زندان به او گفتند امروز اجازه ملاقات ندارد. هیچ جواب دیگری هم نداده اند که به چه دلیل اجازه ملاقات ندارد. پس از آن همسر برادرم به دفتر آقای محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای طاهری، رفته است. آقای طباطبایی گفته خبر دارد که موکلش سه شنبه شب به اغما رفته و بعد به بیمارستان بقیه الله منتقل شده است، اما هیچ اطلاع بیشتری نداشتند.»

خواهر محمدعلی طاهری در ادامه گفت: «همسر براردم به بیمارستان بقیه الله سر زد اما نتوانست او را آنجا پیدا کند، مجددا به زندان اوین مراجعه کرد اما مسوولان زندان هم هیچ پاسخی به او نداده اند. ما به شدت نگران وضعیت آقای طاهری هستیم و اگر اتفاقی برای برادرم بیفتد ما مسوولان زندان اوین و بقیه مقامات را مسوول می دانیم.»

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای طاهری نیز روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه در صفحه فیسبوک خود با اشاره به بی اطلاعی از  وضعیت موکلش نوشت: «طبق روال همیشگی همسرشان برای ملاقات مراجعه کرده ولی امکان ملاقات حاصل نشده و از آخرین وضعیت ایشان هیچ اطلاع موثقی در دست نیست.» این وکیل همچنین تاکید کرده که پس از صدور منع تعقیب در اتهامات «ساب النبی، ارتداد، اجتماع و تبانی» و همچنین «منتفی شدن اتهام افساد فی الارض»، دیگر دلیل قانونی برای ادامه بازداشت موکلش وجود ندارد.

محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» در تاریخ ۱۴ اردبیهشت ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد . او به اتهام توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام، رابطه نامشروع «تماس با مچ دست زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی» و همچنین به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیرمجاز از عناوین علمی پزشکی جمعا به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجددا به اتهام مفسد فی الارض که قبلا در پرونده اش بررسی شده بود، بازجویی شد. دادگاه او برای این اتهام در اسفند ماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خرداد ماه ۱۳۹۴ به این اتهام «از طریق منحرف کردن افراد» به اعدام محکوم شد. وکلای او به این حکم اعتراض کردند.

سعید خلیلی، یکی از وکلای آقای طاهری روز ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۴ از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور و ارسال آن به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد خبر داد. طبق گفته خواهر محمدعلی طاهری، مدتی بعد هم، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب حکم برائت آقای طاهری از اتهام فساد فی الارض را صادر کرد.

آذر دخت طاهری در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۵ اشاره کرد که جریمه نقدی ۹۰۰ میلیون تومانی کاملا پرداخت شده و آقای طاهری نیز بیش از دوران پنج ساله حکمش را گذرانده است. در حال حاضر نیز طبق گفته محمود علیزاده طباطبایی وکیلش محمدعلی طاهری، برای دیگر اتهامات آقای طاهری قرار منع تعقیب صادر شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *