رییس کل دادگستری تهران اظهارات هما هودفر را کذب خواند

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران سخنان هما هودفر در رابطه با شکنجه روحی در دوران بازداشت را کذب خواند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، اسماعیلی اظهار کرد: خود خانم هودفر هم حرفی زده بود که حرف او نقض ادعای خودش است؛ در شکنجه جسمی او اعلام شده بود که آهنگ‌ها ومطالبی پخش می‌شد که برای من آزار‌دهنده بود؛ این عبارات، علاوه بر این‌که ادعای هودفر را نقض می کند بلکه کذب محض است، چون در بازداشتگاه‌ها و فضای زندان‌هایمان، مطلقا موضوع پخش آهنگ و موسیقی وجود ندارد و سیستم صوتی آن‌جا بسیار محدود است و جز در موارد اطلاع‌رسانی چیزهای دیگری پخش نمی‌شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: نوع موسیقی فرقی نمی‌کند که چه به آن ارزش بگذاریم و بگوییم در زندان و اتاق زندان از ناحیه ماموران صوت قرآن یا موسیقی‌های مختلف پخش شود، فضا اصلا این‌گونه نیست و هیچ نوع موسیقی پخش نمی‌شد البته ممکن است همجوار این خانم یا زندانی‌های دیگر در ایام ماه محرم مداحی گوش می‌کردند و این هم برای هودفر صوت نامناسبی جلوه داده شود.
رئیس کل دادگستری تهران درباره شکایات مطرح شده توسط دیگر زندانیان مانند جیسون رضاییان هم اظهار کرد: آنان اظهارات دروغ خود را برملا می‌کنند و هیچ‌کدام از آنان ادعای مستندی ندارند.
اسماعیلی تصریح کرد: این‌ها ادعاهایی است که صرفا به جهت کینه و عداوتی که با نظام و کشور ما دارند مطرح می‌کنند و ادعاهایی غیرواقعی و واهی به شمار می‌آیند.

هما هودفر در اولین مصاحبه با یک رسانه فارسی‌زبان پس از آزادی گفت که بازجویان گفته بودند او را در تابوت یا بر روی صندلی چرخدار به کانادا خواهند فرستاد، عکس‌های نامناسب به او نشان می‌دادند و سئوالاتشان را با داد و‌فریاد مطرح می‌کردند.

خانم هودفر در این مصاحبه توضیح داده است که تلاش کرده این حرف‌ها بر او اثر نداشته باشد و چون بازجویان به هدفشان در این زمینه نرسیدند در پی یادآوری محیط خانه و خانواده او بر آمدند.

هما هودفر توضیح داده که بازجویان از روی ای‌پد، فیلم تشییع‌جنازه همسرش را پیدا کردند و موسیقی که به خواست همسرش در آن مراسم پخش می‌شد، برای او پخش کردند.

هما هودفر اسفند‌ماه سال گذشته به ایران سفر کرد و در خرداد بازداشت شد، اما سرانجام در اوایل مهرماه از اوین آزاد و بلافاصله با هواپیمای دولت عمان از طریق این کشور به محل سکونتش بازگشت.

او در توصیف روز آزادی اش می‌گوید “من را برده بودند آرایشگاه و در عرض ۲۵ دقیقه موی من را کوتاه و رنگ کردند. لباس من را هم آن‌ها انتخاب کرده بودند که چه باشد که رنگش روشن بود. از سالن زیبایی من را بردند به فرودگاه مهرآباد و عازم شدم”.

هما هودفر، جیسون رضاییان و برخی دیگر از ایرانیان دارای تابعیت آمریکا که به اتهام امنیتی، چندی پیش در بازداشتگاه ایران به سر می‌بردند، پس از آزادی و بازگشت به آمریکا علیه ایران شکایاتی مبنی بر وجود شکنجه مطرح کردند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *