پانزده هزار کارگر طی شش ماه در اصفهان بیکار شده‌اند

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان می‌گوید این استان با ۱۱۰هزار واحد تولیدی، نرخ بیکاری ۷/۵درصدی و یک میلیون جمعیت کارگری، با بی‌توجهی دولت و وزارت کار روبروست.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از زمانه، سهل‌آبادی روز پنجشنبه ۱۳ آبان خواستار رسیدگی به نرخ بیکاری ۷/۵درصدی در اصفهان شد و اعلام کرد که از فروردین تا شهریور ۹۵ حدود ۱۵هزار کارگر در اصفهان بیکار شده‌اند: «روزی را در اصفهان نداریم که در آن تجمعی از سوی کارگران نباشد.»

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان، وضعیت واحدهای صنعتی در این شهر را نامطلوب خواند و از حقوق معوقه در ۱۳۰ واحد صنعتی در این استان خبر داد. او گفته که برخی از این معوقات ۹ ماهه هستند: «در این شرایط سخت کدام کارفرما می‌تواند به فکر اشتغال و تولید شغل باشد؟»

در غیاب تشکل‌های صنفی، مشکلات جامعه کارگری در اصفهان در حالی مورد تاکید رئیس اتاق بازرگانی استان قرار گرفته که کارخانه ذوب‌آهن  در ماه مرداد با زیان انباشته ۱۵۱۳ میلیارد تومانی  به جمع شرکت‌های ورشکسته پیوست.

در فروردین سال جاری ۳۰۰ نفر از کارکنان بازنشسته ذوب آهن اصفهان به قطع پرداخت حق بیمه درمانی خود اعتراض کردند. معترضان به خبرگزاری‌ها گفته بودند که بیمه درمانی ۴۶هزار بازنشسته این کارخانه پرداخت نشده است

پلی اکریل اصفهان از جمله واحدهایی بوده که کارگران آن حقوق معوقه دارند. ۱۷۰۰ کارگر این کارخانه در اردیبهشت ۹۵ در اعتراض به تعویق چهار ماهه در پرداخت دستمزدهای خود تجمع کردند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *