گزارش تکمیلی از ممانعت ماموران امنیتی از برگزاری هجدهمین سالگرد بزرگداشت فروهرها

روز دوشنبه اول آذر ماه ماموران امنیتی از برگزاری هجدهمین سالگرد بزرگداشت فروهرها جلوگیری به عمل آورده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر، «ماموران امنیتی با حضور در جلوی درب خانه فروهرها و کوچه های منتهی به آن مانع ورود بستگان و دوستان به منزل شده اند و عملا هیچکس نتوانسته وارد خانه شود.» به گفته خانم فروهر این ماموران همگی لباس شخصی به تن داشتند و مشخص نبود که از چه ارگانی بودند و با آنکه «خشونت فیزیکی نداشتند اما با جدیت از مردم می خواستند که به خانه هایشان باز گردند و حتی به برخی از آنها به دروغ گفته اند که مراسم لغو شده یا در بهشت زهرا برگزار خواهد شد.»

پرستو فروهر دختر داریوش فروهر و پروانه فروهر(اسکندری) دو تن از قربانیان قتل های زنجیره ای در سال ۱۳۷۷ است که پدر و مادرش به دست اعضای وزارت اطلاعات کشته شدند. داریوش فروهر دبیر کل حزب ملت ایران و از رهبران جبهه ملی ایران و همسرش پروانه اسکندری روز اول آذر ماه ۱۳۷۷ در منزل شخصی شان توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. هر سال مراسم بزرگداشت این دو مرحوم با تدابیر امنیتی و مداخله نیروهای لباس شخصی همراه است.

پرستو فروهر روز دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ درباره جلوگیری ماموران امنیتی از ورود بستگان و دوستان فروهرها به منزلشان برای برگزاری هیجدهمین مراسم بزرگداشت سالگرد قتل پدر و مادرش، گفت: «ماموران از حوالی ساعت ۱۰ صبح در اطراف خانه مستقر بودند و متاسفانه از حوالی ۱۰ صبح هفت، هشت نفر مامور امنیتی جلوی در خانه بودند و تعدادی هم در دو طرف کوچه حضور داشتند و جلوی هر کسی که می خواست به خانه بیاید را می گرفتند. در واقع هیچکس نتوانست امروز وارد خانه شود و مراسم با چند نفر از اقوام نزدیک که از شب گذشته به خانه ما آمده بودند، برگزار شد.»

فرزند داریوش فروهر و پروانه فروهر(اسکندری) در پاسخ به اینکه رفتار ماموران چگونه بوده، گفت: «من فقط آنچه که در جلوی خانه مان اتفاق می افتاد را می دیدم. ماموران در جلوی خانه رفتار خشونت آمیزی نداشتند اما هیچ انعطافی هم نداشتند و می خواستند آدم ها از راهی که آمده اند برگردند. حتی اجازه ندادند یکی از دوستانم که حالش خوب نبود برای لحظه ای وارد خانه شود، روی صندلی بنشیند و خستگی در کند و بعد برود.»

پرستو فروهر ادامه داد: «متاسفانه از چند نفر شنیدم که ماموران حرف های نادرستی به آنها زده اند که مثلا ما خودمان مراسم را لغو کرده ایم یا مراسم را به بهشت زهرا منتقل کرده ایم. یعنی سعی کرده اند مردمی را که برای شرکت در مراسم آمده بودند، گمراه کنند. من چندین بار از مامورانی که جلوی در خانه مان ایستاده بودند خواستم که چنین حرف های نزنند اما متاسفانه آنها این حرف‌ها را به برخی از آدم ها زده اند.»

فرزند فروهرها همچنین در پاسخ به اینکه آیا در روزهای قبل، برای برگزار نکردن مراسم بزرگداشت تهدید شده است گفت: «چند روز پیش تلفنی به من شد و کسی پشت خط اظهار کرد که از سوی وزارت اطلاعات تماس می گیرد. او گفت حق ما برگزاری مراسم است اما فقط باید اعضای خانواده در مراسم شرکت کنند. من مطمئن نبودم واقعا ایشان از طرف وزارت اطلاعات تماس می گیرد. مگر می شود تماس تلفنی را یک خواسته رسمی تلقی کرد. هیچ اطمینانی وجود ندارد که چه کسی پشت آن خط بوده، هر کسی می تواند پشت خط خودش را به عنوان هر ارگانی که می خواهد معرفی کند. من به ایشان هم گفتم که حرف هایش هیچ سندیتی برایم ندارد.»

پرستو فروهر روز سه شنبه دوم آذر ماه نیز طبق احضاریه ای که پیش از این دریافت کرده باید برای «پاره ای از توضیحات» به شعبه دوم «دادسرای شهید مقدس» مستقر در زندان اوین مراجعه کند. خانم فروهر گفت: «فردا خواهم رفت و امیدوارم ماجرا با توضیحات فردا ختم شود و پرونده به دادگاه کشیده نشود.»

او پیشتر در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۵ با اظهار بی اطلاعی از دلیل احضارش به شعبه دوم دادسرای مقدس، گفته بود که در این باره «پرسش های وکیلم نیز بی پاسخ مانده است. من تاکنون پرونده ای نداشته ام و دلیل این احضار نیز برایم عجیب است.» خانم فروهر همچنین گفته بود که «از یکسال و نیم گذشته دچار ممنوعیت کار هنری و پخش آثارش در ایران بوده و حتی چاپخانه دار و گالری داری که قرار بود تقویم هایش را منتشر و رونمایی کنند نیز به صورت رسمی تهدید شده اند.»

علاوه بر محدودیت های هر ساله برای برگزاری مراسم بزرگداشت داریوش و پروانه فروهر و محدودیت های کاری برای خانم پرستو فروهر، طی سال ۱۳۹۴ منزل فروهرها که در زمان اقامت پرستو فروهر در خارج از کشور کسی در آن سکونت ندارد دو بار مورد دستبرد واقع شده است. اولین بار اواخر فروردین ماه ۱۳۹۴ و دومین بار آذر ماه ۱۳۹۴ به خانه فروهرها دستبرد زده شد و علیرغم شکایت هنوز پرونده به نتیجه ای نرسیده است.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *