تعطیلی موقت «فیبر ایران» ۱۰۰ کارگر را بیکار کرد

با تعطیلی موقت کارخانه فیبر ایران واقع در منطقه آزاد انزلی؛ حدود ۱۳۰ کارگر با دست‌کم سه ماه حقوق معوقه بیکار شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، کارفرمای این واحد تولیدکننده محصولات چوبی از اول آذر‌ماه جاری به دلیل انجام نوسازی و بازسازی به صورت موقت کارخانه را تعطیل اعلام کرده و مانع ورود حدود  ۱۰۰  نفر از کارگران رسمی و قراردادی کارخانه به محل کارشان شد.  به همین دلیل گروهی از کارگران روز گذشته، سوم آذر‌ماه مقابل درب ورودی کارخانه دست به اعتراض صنفی زدند.

بنا بر گفته کارگران این کارخانه، کارفرما در زمان اخراج به آن‌ها وعده داده بود پس از برطرف شدن مشکلات کارخانه دوباره همه آن‌ها به کار سابق خود بازگردانده خواهند شد.

از سوی دیگر گفته می‌شود که تمامی کارگران شاغل و اخراجی که بابت دست‌کم سه ماه مزد معوقه از کارفرما طلبکارند باید برای برقراری مقرری بیمه بیکاری به اداره کار مراجعه کنند.

از قرار معلوم کارگران این واحد تولیدی به صورت میانگین ۱۵ سال سابقه کار دارند که بسیاری از آنان با سوابق بالای ۲۰ سال در آستانه بازنشستگی هستند که دریافت بیمه بیکاری به سوابق بیمه‌ای آنان در زمان بازنشستگی لطمه خواهد زد.

به گفته کارگران فیبر انزلی در ابتدا کارفرما قصد داشت برای بازسازی و نوسازی و نصب ماشین‌آلات جدید کارخانه نیمی از کارگران را برای شش ماه تعدیل کند این در حالی است که طی دو روز گذشته کارفرما مانع ورود همه کارگران به کارخانه شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *