اعاده دادرسی چهارمین اعدامی پرونده “مه‌آفرید” برای سومین بار رد شد

اعاده دادرسی «سعید کیانی رضازاده» متهم ردیف چهارم پرونده موسوم به اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی که یکی از چهار محکوم به اعدام این پرونده هم محسوب می‌شود، برای سومین مرتبه در دیوان عالی کشور رد شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، رسول رازی، وکیل مدافع کیانی رییس پیشین بانک صادرات شعبه گروه ملی اهواز با اعلام این خبر، اظهار کرد: بر اساس قانون جدید آئین دادرسی کیفری، مجدداً اعاده دادرسی کردیم که متأسفانه این بار نیز مانند دو مرتبه قبلی، دیوان عالی کشور، تقاضای اعاده دادرسی موکل را نپذیرفت.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور مانند دو مرتبه قبلی، اعاده دادرسی را رد کرده است، گفت: هم‌اکنون ۶ سال است که موکل در زندان به سر می‌برد و همه موارد مربوط به رد مال و جزای نقدی را هم پرداخت کرده است.

رازی پیشتر درباره استناد خود برای تقاضای اعاده دادرسی به خبرنگار تسنیم گفته بود: دادگاه در رأی خود به قانون سال ۱۳۱۵ استناد کرده و بانک صادرات را شبه‌دولتی دانسته و به همین خاطر اتهام رشوه را در مورد موکلم محرز دانسته است اما قانون جدید آئین دادرسی کیفری زمینه‌ای را فراهم کرده تا بتوانیم دوباره اعاده دادرسی کنیم. عمده اتهام موکلم رشوه است در حالی که بانک صادرات یک بانک خصوصی است و مصداق رشوه را ندارد. حداکثر مجازات پیش‌بینی شده برای اتهام رشوه در قانون، پنج سال حبس است اما وی به‌اتهام عضویت در گروه تبهکار به اعدام محکوم شده در حالی که گروه تبهکار مصداق خارجی نداشته و ندارد.

سعید کیانی رضازاده یکی از چهار محکوم به اعدام در پرونده فساد سه‌هزار میلیاردی است. دادگاه انقلاب اسلامی تهران وی را به‌استناد ماده ۴ قانون تشدید مرتکبین ارتشا و اختلاس به‌عنوان مفسد فی‌الارض شناخت و به اعدام و بازگرداندن رشوه به‌مبلغ ۲۳میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال محکوم کرد که این حکم در شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور تأیید شد.

محکومیت اعدام مه‌آفرید امیرخسروی متهم ردیف اول پرونده فساد سه‌هزار میلیاردی، سوم خرداد ماه ۹۳ در زندان اوین اجرا شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *