آیت‌الله نکونام از بیمارستان به زندان بازگردانده شد

آیت الله محمدرضا نکونام، بعداز ظهر ۱۴ آذرماه، مجددا، از بیمارستانی ناشناس در قم، به زندان ساحلی این شهر، انتقال داده شد، و در بهداری این زندان تحت مراقبت قرار گرفت.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کلمه، روز چهارشنبه سوم آذرماه وضعیت جسمی آیت‌الله نکونام، استاد حوزه دربند، رو به وخامت گذاشته تا آنجا که مأموران امنیتی دادگاه ویژه روحانیت، وی را شب پنجشنبه، از زندان قم به بیمارستانی ناشناس در شهر تهران، جهت مداوا انتقال می دهند.

بر اساس این گزارش روز یکشنبه ۸ آذرماه، آیت‌الله نکونام به منزل منتقل شده و تا روز چهارشنبه، ۱۰ آذرماه در منزل توسط پزشکان اعزامی از سوی دادگاه ویژه روحانیت تحت مراقبت و درمان قرار می گیرد. وی صبح روز پنجشنبه، ۱۱ آذرماه، در پی وخامت حال مجدد، و با تأیید پزشکان اعزامی از سوی دادگاه ویژه به بیمارستانی ناشناس در شهر قم اعزام می شود، و بالاخره مجددا در بعداز ظهر روز یکشنبه ۱۴ آذرماه به زندان قم منتقل، و در بهداری این زندان تحت مراقبت قرار می گیرد.

این استاد حوزه محبوس که علاوه بر بیماری و سن بالا بیش از یک سوم محکومیت خود را تحمل کرده است که قانونا می‌تواند مشمول قانون آزادی مشروط شود اما تحت فشار مافیای قدرت در حوزه‌های علمیه و نهادهای امنیتی موازی از آزادی وی ممانعت می‌شود.

این مدرس حوزه علمیه قم که هنگام بازداشت در سلامت کامل به سر می‌برد، از تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۳ تا کنون به بیماری‌های مختلفی از جمله فشار و قند خون بالا، لمس شدن طرف چپ بدن، کم شدن بینایی، نارسایی در کارکرد قلب، کلیه ها، تیروئید و کبد مبتلا شده است. بیماری‌هایی که همه ناشی از عوارض سکته مغزی وی در انفرادی دادگاه ویژه روحانیت است.

آیت الله نکونام اولین بار در دی ماه سال ۹۳، پس از آنکه از مواضع آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت انتقاد کرد، بازداشت شد. هرچند مکارم چندی بعد، ارتباط خود با این موضوع را رد کرد.

با این حال آیت‌الله نکونام بدون شاکی خصوصی و در دادگاهی که هیچ جزئیاتی از آن تاکنون برای افکار عمومی روشن نشده، به دو سال حبس محکوم شده بود که پس از اعتراض دادستانی، به پنج سال افزایش پیدا کرد.

وی در پایان سال ۹۳، در پی وخامت حالش پس از سکته مغزی از زندان آزاد شد. اما انتشار مطلبی در روزنامه قانون در فروردین ماه به بازداشت دوباره وی منتهی شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *