ضرب و شتم افسانه بایزیدی در زندان کرمان

افسانه بایزیدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان کرمان، از سوی ماموران زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، افسانه بایزیدی، زندانی سیاسی، در پی دفاع از حقوق دیگر زندانیان توسط ماموران زندان کرمان ضرب و شتم شد.

کانون مدافعان حقوق بشر کردستان به نقل از یکی از زندانیان مطلع گزارش کرد: “حدود دو هفته است گرمایش بند ما را قطع کردند و از داشتن آب گرم در حمام محروم هستیم و در شرایط بسیار سخت و ایزوله‌شده محکومیت خود را سپری می‌کنیم که مامورین با اعتراض زندانیان سیاسی مواجه شدند که خانم بایزیدی شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر جمهوری اسلامی سرداد که مامورین به وی حمله‌ور شدند و به شدت مورد ضرب و شتم واقع شد.”

افسانه بایزیدی ۳۱ مرداد‌ماه سال جاری به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و همکاری با یکی از احزاب کرد در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به چهار سال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شد.

افسانه بایزیدی، قبلا در رنج‌نامه‌ای که از زندان نوشته بود، از رنج‌ها، مشقت‌ها و دردهایش گفته بود.

گفتنی است این زندانی سیاسی از حق تماس با خانواده محروم بوده و از زمان اجرای حکم بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در بند زندانیان با جرایم خطرناک نگهداری شده است.
افسانه بایزیدی که پیش‌تر به اتهام “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “همکاری با یکی از احزاب کرد” به چهارسال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شده بود، روز ۱۸ شهریورماه جهت اجرای حکم به زندان کرمان منتقل شد.

خانواده افسانه بایزیدی اعلام داشته‌اند که وی هم‌اکنون به دلیل شکنجه‌های اعمال شده در دوران بازجویی و رفتار نامناسب بازجویان در وضعیت نامناسب جسمانی قرار دارد؛ با این‌حال مسولین هیچ‌گونه اقدامی جهت بهبود وضعیت او انجام نداده‌اند.

نیروهای امنیتی، روز پنجم اردیبهشت‌ماه سال جاری، بدون نشان دادن هرگونه مجوز با مراجعه به منزل افسانه بایزیدی، وی را بازداشت و به تفتیش منزل و ضبط وسایل پرداختند.

لازم به ذکر است که در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴، افسانه بایزیدی، در پی صحبت‌های انتقادی در مورد انتخابات در جمعی از دانشجویان، به اداره اطلاعات بوکان احضار و به مدت چند ساعت مورد تهدید و بازجویی قرار گرفت.

شایان‌ذکر است که افسانه بایزیدی بوکانی که در مهرماه سال ۱۳۹۴ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و در تاریخ در ۳ آذرماه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به دو سال حبس تعزیری محکوم شد. پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر در روز چهارشنبه ۷ دی‌ماه سال گذشته، حکم دو سال حبس تعزیری وی در دادگاه نخست به حالت تعلیق درآمد و در‌‌ نهایت در روز پنجشنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۴ از زندان آزاد شد.

این فعال سیاسی پیش‌تر در آبان‌ماه سال ۱۳۹۲، به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف حکومت» بازداشت و سپس با تودیع وثیقه‌ای به مبلغ ١٠٠ میلیون تومان از زندان آزاد و به تحمل دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *