سینماگران فرانسه خواستار آزادی کیوان کریمی شدند

سینماگران فرانسوی با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی سینماگر جوان ایران، کیوان کریمی شدند، که به خاطر ساختن فیلم “نوشتن بر شهر” به تحمل یک سال حبس و ٢٢۳ ضربه شلاق محکوم شده است. سینماگران فرانسوی در بیانیۀ خود قید کرده اند که تنها گناه کیوان کریمی ساختن فیلم است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از آر.اف.ای، امضاکنندگان این بیانیه شخصیت های سینمای فرانسه و شماری از سازمان ها و نهادهای حرفه ای هنری و سینمایی این کشور از جمله “جامعۀ فیلم‌نامه نویسان، کارگردانان و تهیه کنندگان” و “انجمن نویسندگان و موسیقی سازان” فیلم هستند. سازمان های مشابه آلمانی، هلندی و اروپایی نیز پشتیبانی خود را از بیانیۀ سینماگران فرانسوی در حمایت از کیوان کریمی اعلام نموده اند.

در این بیانیه از جمله آمده است که بسیاری از هنرمندان، روزنامه نگاران و شهروندان ایرانی از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران سرکوب و زندانی می شوند، زیرا صداهای آنان با صدای حکومت اسلامی ایران ناهمساز است.

نویسندگان بیانیه از دولت های فرانسه و اتحادیۀ اروپا و دیگر دولت های دوستدار دموکراسی خواسته اند که برای آزادی کیوان کریمی از زندان جمهوری اسلامی ایران تلاش کنند.

امشب سه شنبه سیزدهم دسامبر شب ویژه ای در “سینمای سینماگران” در محلۀ “کلیشی” پاریس به کیوان کریمی اختصاص دارد که طی آن بیانیۀ سینماگران فرانسوی در حمایت از آزادی او خوانده می شود. در این شب فیلم مستند “نوشتن بر شهر” ساختۀ کیوان کریمی نیز به نمایش گذاشته می شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *