انفجار مین در قصرشیرین جان چوپان را گرفت

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت که انفجار یک قبضه مین به جا‌مانده از دوران جنگ در حوالی نفت‌شهر از توابع این شهرستان منجر به کشته شدن یک چوپان شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، نعمت‌الله نازپرورده روز چهارشنبه گفت: در این حادثه یک چوپان ۴۰ ساله اهل سر‌پل‌ذهاب روز سه‌شنبه در حین تعلیف احشام در منطقه چم نفت (کل‌کش) از توابع شهر مرزی نفت‌شهر بخش سومار شهرستان قصرشیرین با مین به جا‌مانده از جنگ تحمیلی از نوع والمرا برخورد کرد و در دم جان باخت.

وی اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۵ مورد انفجار مین به جا‌مانده از دوران جنگ در این شهرستان به وقوع پیوست که در اثر این انفجارها یک تن کشته، ۹ تن مجروح یا دچار موج‌گرفتگی شدند.

وی بیان کرد: در سه مورد از این انفجارها ۱۱ راس گوسفند تلف شدند و در ۱۰ انفجار دیگر نیز به سه دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مینزدایی، یک دستگاه گریدر، ۲ دستگاه کمباین و سه دستگاه تراکتور خسارت مادی وارد شد.

معاون فرماندار قصرشیرین، نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی‌کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین را از حادثه‌دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین ذکر کرد.

با گذشت ۲۸ سال از پایان جنگ، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین‌های خاموش و انفجار مهمات عمل‌نکرده هستند.
پارسال در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جا‌مانده از دوران جنگ تحمیلی در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ تن نیز مجروح شدند.

همچنین سال گذشته به علت انفجارهای مین به جا‌مانده از دوران جنگ تحمیلی به ماشین‌آلات کشاورزی و دستگاه‌های مین‌روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند، خسارت‌هایی وارد شد و چندین راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن‌ماه سال ۹۱ با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین‌های باقی‌مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.

اکنون ۲ شرکت مین‌زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب ۱۲ گروه با یکصد عضو در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.

با وجود تلاش بی‌وقفه نیروهای پاکسازی میدان‌های مین، تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی زمین‌های آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا‌مانده از دوران جنگ شهید، جانباز، مجروح و معلول شده‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *