مرتضی مرادپور از زندان تبریز آزاد شد

روز پنجشنبه نهم دی ماه، مرتضی مرادپور، فعال مدنی، از زندان تبریز آزاد شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مرتضی مرادپور، فعال مدنی در زندان مرکزی تبریز، پس از پایان دادن به اعتصاب ۶۵ روزه ی خود، روز جاری از زندان تبریز آزاد و به دلیل ضعف ناشی از اعتصاب غذا به مرکز درمانی منتقل شد.

مرتضی مرادپور که در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادی‌اش از روز سه‌شنبه ۴ آبان‌ماه سال جاری دست به اعتصاب غذا زده بود، در هشتم دی ماه، در پاسخ به درخواست مادرش برای شکستن اعتصاب غذا، اعتصاب خود را متوقف کرد.

گفتنی است که این فعال مدنی پس از ۶۵ روز اعتصاب غذا در وضعیت هشداردهنده ای به سر می برد.

مرتضی مرادپور در سال ۱۳۸۸ در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

برادر مرتضی مرادرپور در مصاحبه ای درباره پرونده و وضعیت برادرش گفت: «اول خرداد ماه ۱۳۸۸ یک همایش پیاده روی در شاهگلی تبریز بود که همایشی قانونی بود و عموم مردم هم شرکت کرده بودند. در این همایش مرتضی و تعدادی از فعالان مدنی آذربایجان شعارهایی درباره مطالبات ملی آذربایجان سردادند. شعارهایی درباره دریاچه ارومیه و زبان مادری و حمایت از تیم تراکتورسازی تبریز. نیروهای امنیتی تعدادی از این فعالان را بازداشت کردند. ۱۹ آبان ماه ۱۳۸۸، دادگاه انقلاب دو اتهام واهی تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به او وارد کرد. سپس به او سه سال حکم زندان دادند. مرتضی با قرار وثیقه آزاد شد، ولی از اردیبهشت ۹۴ او را در سر کارش بازداشت و به زندان مرکزی تبریز بردند.»

مرتضی مرادپور به گفته برادرش، ۶ ماه در سال ۸۸ در بازداشت بوده و با احتساب مدت زمانی که او از اردیبهشت ماه سال ۹۴، در زندان سپری کرده، تا کنون بیش از دوسال زندانی بوده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *