موج گرفتگی یک نفر در اثر انفجار مین در قصرشیرین

فرماندار قصرشیرین گفت: انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ در محل پاسگاه مرزی تنگاب نو از توابع بخش مرکزی این شهرستان، منجر به موج گرفتگن به نقل از ایرنا٬فرامرز اکبری افزود: در جریان این حادثه، یکی از نیروهای پاکسازی مین در حین عملیات بازنگری زمین های آلوده به مین و مواد منفجره، با استفاده از یک دستگاه بولدوزر با مین به جای مانده از جنگ تحمیلی برخورد کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا٬ وی اظهار کرد: در جریان این انفجار، یک دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی فعال در منطقه از ناحیه شنی دچار خسارت مادی و راننده آن نیز دچار موج گرفتگی شد که راننده آن توسط عوامل امدادی برای مداوا به بیمارستان ابوالفضل العباس (ع) قصرشیرین منتقل شد.

از ابتدای امسال تاکنون ۱۶ مورد انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ در این شهرستان به وقوع پیوست که در اثر این انفجارها یک تن کشته ، ۱۰ تن مجروح و یا دچار موج گرفتگی شدند.

در سه مورد از این انفجارها ۱۱ راس گوسفند تلف شد و در ۱۲ انفجار دیگر نیز به چهار دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی، یک دستگاه گریدر ، ۲ دستگاه کمباین و سه دستگاه تراکتور خسارت مادی وارد شد.

نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین از حادثه دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین هستند.
با گذشت ۲۸ سال از پایان جنگ تحمیلی، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.

پارسال در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ تن نیز مجروح شدند.

همچنین سال گذشته به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند، خسارت هایی وارد شد و چندین راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.
اکنون ۲ شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب ۹ تیم به استعداد ۳۰ تن تخریب چی و ناظر و ۲۰ تن عوامل پشتیبانی در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.

بازنگری ۵۰۰ هکتار از زمین ها به صورت دستی و ۲ هزار هکتار به صورت مکانیزه و ۲۶۰ هکتار در نقطه صفر مرزی مشترک از برنامه های در دست اقدام گروه های پاکسازی تا پایان امسال در قصرشیرین است.

با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین، تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی زمین های آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است که در زمان جنگ تحمیلی ۲ سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله تحمیلی از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز این منطقه بود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *