مسئولین زندان اوین به دستور اطلاعات سپاه از اعزام آرش صادقی خودداری می‌کنند

سپاه پاسداران بدون ذکر دلیل، طی سه روز گذشته با اعزام آرش صادقی به بیمارستان مخالفت کرده؛ این در حالی است که دستور دادستانی مبنی بر اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان در روز چهارشنبه، پانزدهم دی‌ماه، به زندان اوین ابلاغ شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نماینده دادستان تهران، آقای حاج مرادی، به خانوادهٔ آرش صادقی اعلام داشته که دستور دادستانی برای اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان روز چهارشنبه، پانزدهم دی‌ماه، به زندان اوین ابلاغ شده است. همچنین روز پنجشنبه شانزدهم دی‌ماه مسئولانی از پزشک قانونی زندان به بند هشت اوین مراجعه و آرش صادقی را معاینه کرده‌اند؛ بااین‌حال به دلیل عدم موافقت سپاه با درمان آرش صادقی، این زندانی سیاسی تا این لحظه به بیمارستان اعزام نگشته و با امکانات محدود زندان در وضعیت نامساعد جسمانی به سر می‌برد.

آرش صادقی که روز سه شنبه ۱۴ دی‌ماه پس از ۷۲ روز اعتصاب غذا و اعزام گلرخ ایرایی به مرخصی اعتصاب خود را متوقف کرد، با توجه به ازکارافتادن بیش از ٧٠ درصد کلیه‌ها، چسبندگی روده، آریتمی قلب، عفونت ریه و به‌طورکلی خارج شدن عملکرد بدن از روند طبیعی، در وضعیت وخیمی قرار دارد و می‌بایست برای مدتی طولانی در خارج از زندان تحت درمان قرار گیرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز روز چهارشنبه در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی آرش صادقی، زندانی سیاسی در ایران، از «کارشکنی» مسئولان قضایی در انتقال او به بیمارستان به‌شدت انتقاد کرد.

این زندانی سیاسی در نامه‌ای که پیش‌تر از سوی تارنگار حقوق بشر در ایران منتشر شد، به‌تفصیل درباره دلایل اعتصاب غذای خود توضیح داده و با انتشار یادداشتی به نقض قانون مکرر در روند پرونده همسرش اشاره کرده بود.

این دانشجوی محروم از تحصیل رشته فلسفه اعلام کرده که نیروهای امنیتی در پرونده آن‌ها دخالت داشته و قانون به طور مرتب در پرونده آن‌ها نقض شده است.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند که این حکم برای آرش صادقی طی دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار می‌گیرد که با حساب چهار سال تعلیقی در پرونده قبلی حکم به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

پیش‌تر نیز در جریان مراجعه مأموران امنیتی به خانه مادر آرش صادقی برای بازداشت پسرش در سال ۱۳۸۹، مأمورین با واردکردن ضربه‌ای به سر مادر وی باعث خونریزی مغزی شده که مادر این فعال دانشجویی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. لازم به توضیح است، پزشک بیمارستان علت مرگ را ایست قلبی تشخص می‌دهد اما باگذشت چهار ماه پس از مرگ، پزشک قانونی علت مرگ را «اصابت سر به شی‌ء سخت» اعلام کرده است که باعث خونریزی داخلی و بعد ایست قلبی شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *