اخراج دانشجوی بهایی در ترم شش از دانشگاه

سپنا شادابی، شهروند بهایی ساکن کرمانشاه و دانشجوی ترم شش، به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه ” واحد صحنه” اخراج شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سپنا شادابی پس از گذراندن ۱۰۴ واحد و اتمام امتحانات به دفتر حراست کل دانشگاه مرکز استان، احضار و به وی اعلام شد که به دلیل بهایی بودن مجاز به تحصیل در دانشگاه نیست .

بهایی نیوز به نقل از منابع مطلع نوشته است: این دانشجوی محروم از تحصیل بهایی یک روز پس از دعوت شدن به دفتر حراست دانشگاه دیگر اجازه ورود به سایت دانشجویی خود را نداشت و سایت دانشجویی وی مسدود شد.

سپنا شادابی دانشجوی مهندسی معماری بود که در تاریخ مهرماه ۱۳۹۳ وارد دانشگاه شد.

طی ماه اخیر، بیش از ۲۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی در دانشگاه های مختلف کشور به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شده اند.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *