ابراز نگرانی کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری از بازگشت رضا شهابی به زندان

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در نامه‌ای به علی خامنه‌ای از اقدامات اخیر مقامات قضایی و امنیتی ایران برای بازگشت رضا شهابی به زندان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، متن این نامه در پی می‌آید:

بدین‌وسیله کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، به نمایندگی از ۱۸۱ میلیون عضو در ۱۶۲ کشور، نگرانی شدید خود را از اقدامات اخیر مقامات قضایی و امنیتی ایران در تحت‌فشار قرار دادن رضا شهابی برای بازگرداندن مجدد او به زندان، ابراز می‌دارد.

در حال حاضر رضا شهابی با گرو گذاشتن یک وثیقه در خارج از زندان است. جهت سپری کردن مدت باقی‌مانده از ۶ سال محکومیت اش (که به ادعای مقامات رسمی تنها ۳ ماه از آن باقی‌مانده) او هرلحظه در معرض خطر دستگیری و زندانی شدن قرار دارد. درعین‌حال ضامن شهابی هم تهدید شده است که چنان چه رضا شهابی خود را به زندان معرفی نکند، خانه مورد وثیقه توسط مقامات ضبط خواهد شد. در صورت بازگشت شهابی به زندان و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم و آسیب‌های جسمانی ای که از آن‌ها رنج می‌برد، سلامتی‌اش به خطر خواهد افتاد.

رضا شهابی عضو هیئت مدیره ی سندیکای شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران در ماه ژوئن ۲۰۱۰ درحالی‌که مشغول رانندگی اتوبوس بود دستگیر شده و پس از آن که در برابر چشمان همکارانش به‌شدت توسط مأموران مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل می‌شود. شهابی پس از متحمل شدن ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محاکمه شده به ۶ سال حبس، ۵ سال محرومیت از فعالیت‌هایی سندیکایی پس از خاتمه دوران زندان، و هم‌چنین پرداخت ۷ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم می‌شود. ستون فقرات و مهره‌های گردن رضا شهابی در اثر شکنجه و فشارهای جسمانی شدید دوران بازجویی دچار آسیب‌های شدید شده به‌طوری که دوبار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. او پس از گذراندن ۵ سال زندان به توصیه پزشک زندان برای معالجه در خارج از زندان، به مرخصی استعلاجی می‌رود.

بازگشت رضا شهابی به زندان، که صرفاً به خاطر فعالیت‌های سندیکائی‌اش به‌ناحق محکوم شده بود، به معنای عدم رعایت قوانین بین المللی و زیرپا گذاشتن حقوق بشر است.

رضا شهابی نباید به زندان برگردد. ما خواهان پایان دادن به اذیت و آزار او و بازنگردانیدن اش به زندان و آزادی فوری و بدون قید و شرط او هستیم.

ما هم‌چنین از مقامات دولت ایران می‌خواهیم که از سرکوب و آزار فعالان کارگری در ایران دست برداشته و کلیه اتهامات علیه دیگر اعضای سندیکای واحد ازجمله ابراهیم مددی و دادود رضوی را پس بگیرند.

با احترامات فائقه

دبیرکل

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *